СРС-тата срещу близкия до Ахмед Доган Джейхан Ибрямов са използвани извънпроцесуално, за събиране на оперативна информация, а не за доказателства по наказателно производство, поради което сваляне на депутатския му имунитет не е било необходимо. Това става ясно от становище на зам.-председателя на Софийския градски съд Руси Алексиев, който е одобрил прилагането на СРС спрямо Ибрямов.

Той бе задържан на 2 октомври със 100 хил. белязани лв. при акция на Антикорупционната комисия. Според обвинението взетите пари били част от поискани 400 000 лв., срещу които Ибрямов трябвало да “упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица от Министерството на отбраната”. След ареста му се появи полемика затова дали лице с депутатски имунитет може да бъде задържано преди разрешение за свалянето му, дадено от председателя на Народното събрание.

Снимка: Джейхан Ибрямов е обвинен във взимане на подкуп / БТА

Снимка: БТА

Според съдия Алексиев в случая на Ибрямов не се изисква разрешение на парламента, а само съдебен контрол. Той подчертава, че според чл. 70 от Конституцията, сваляне на имунитета на народен представител се иска само за „образуване на предварително производство и извършване на следствени действия“. 

Дарик

Това означава, че за действия, които се предприемат спрямо лице с депутатски имунитет, извън така посочения кръг и които не са в обхвата на образувано наказателно производство, респективно не са действия по разследването („следствени действия“), не се изисква предварително разрешение от НС или от неговия председател, тъй като същите не се „покриват“ от депутатския му имунитет“, посочва в становището си съдия Алексиев.

Той подчертава, че когато СРС са експлоатирани извънпроцесуално, т.е. с тях “не се цели събиране на доказателствени източници, а на извънпроцесуална, оперативна информация”, не се изисква разрешение от НС или от председателя му.

Снимка: Съдия Руси Алексиев / БТА

Снимка: БТА

“Това е така, защото експлоатирането на СРС извън наказателно производство само по себе си не може да доведе до ангажиране на наказателната отговорност на лицето с депутатски имунитет. За да се случи последното, следва първо да се изготвят ВДС (веществени доказателствени средства - бел. ред) от тях, т.е. да са налице някакви данни за евентуално извършено тежко престъпление от общ характер, второ да бъде образувано досъдебно производство, трето, в рамките на провежданото по него разследване изготвените ВДС да бъдат приобщени по реда на чл. 177, ал. 3 от НПК и четвърто, да бъде поискано от НС, въз основа на събраните доказателства, да бъде дадено разрешение за привличане на съответния народен представител в процесуалното качество на обвиняем“, пише още съдия Алексиев.

В становището обаче не се дава отговор на въпроса дали  е „заварено“ престъпление онова, което е документирано и подготвено чрез белязане на парите, които са предадени на Ибрямов и той, според прокуратурата е взел.