
Хиляди граждани от цялата страна се включиха в протестите срещу “войната на пътя” и призоваха държавата да вземе мерки за фаталните катастрофи, в които загиват хора. “България няма повече деца за убиване” е мотото на демонстрацията в София, която се провежда пред сградата на Министерския съвет (МС).

Снимки: БТА
Поводът за протестите е поредната ужасяваща смърт при катастрофа - този път на 12-годишната Сияна. Детето загуби живота си след като автомобилът, в който е пътувала с баба си и дядо си, беше премазан от ТИР на пътя между Телиш и Радомирци край Плевен.
Протестиращите искат справедливост и безопасност по пътищата. Също така настояват поддръжката на пътя да бъде приоритет за държавата. Събралите се носиха плакати с надписи “Събудете се! Това са нашите деца”, “Корупцията убива”, “Не ги раждаме, за да умрат на пътя”.


Снимки: БТА
Протестиращите почетоха с минута мълчание паметта на 12-годишната Сияна.
Снимка: БТА
Телиш скърби и протестира
Междувременно и в Телиш се проведе мирна демонстрация. Исканията са същите - край на смъртните случаи по черните пътища на България. За около половин час беше затворен и главния път между Луковит и Плевен. Към демонстрацията се включи и бащата на малката Сияна.
Снимкик: БТА
“Протестът е срещу убийствата на пътя и безхаберието, което ни владее. Събудихме се и трябва да продължим да бъдем будни. Убиха детето ми по най-безобразния начин, както десетки други български деца и стотици хора, които загиват безсмислено на пътя от безхаберие, от некадърност и простотия. Край на това нещо”, зави Николай Попов, цитиран от БНТ.
В четвъртък в “Денят на Дарик” бащата на Сияна сподели, че до фаталния инцидент с дъщеря му нямаше да се стигне, ако на пътя е имало един елементарен знак. Според него 37-е мерки , предложени от кабинета за пътната безопасност, са крайно недостатъчни. Попов е на мнението, че с тях ПТП-тата няма да намалеят.
В петък депутатите приеха на първо четене промени в Закона за движение по пътищата. Една от мерките е максималната скорост по магистралите у нас да стане 130км/ч. Сред подкрепените текстове бе и предложението шофьор, който вдигне с 40км/ч повече от разрешеното в населените места, да бъде наказван с двумесечна забрана да кара кола. На път към окончателното си приемане е и предложението за измерване на средна скорост по магистралите.
Фаталният инцидент с 12-годишното момиче доведе и до освободени ръководни кадри в Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ). Не става дума за шефа на пътната агенция, а за директора на дирекция “Поддържане на пътната инфраструктура” и за началника “Инвестиционно-ремонтни дейности” в Областно пътно управление - Плевен.