Шофьор, който вдигне с 40км/ч повече от разрешеното в населените места, да бъде наказван с двумесечна забрана да кара кола. Това предвиждат част от приетите на първо четене промени в закона за движение по пътищата. Депутатите подкрепиха и предложенията за редакции в закона, които предвиждат повече толерантност към шофьорите, които са дали положителен резултат на полеви тест за наркотици, тъй като данните от тези проби се оказвали неверни в една трета от прилагането им.

Подкрепени на първо четене бяха идеи на Министерския съвет (МС), които предвиждат по-строги наказания и по-ниска скорост по шосетата. Заместник-вътрешният министър Тони Тодоров обясни.

„По автомагистрала от 140км/ч на 130км/ч. За управление на МПС с превишение на максимална разрешена скорост над 40км/ч в населено място и над 50км/ч извън населено място е предложено освен глоба да се налага и наказание лишаване от право да се управлява МПС за срок от два месеца, тъй като нарушението е от висока обществена опасност”, каза Тодоров. 

На път към окончателното си приемане е и предложението за измерване на средна скорост по магистралите. А освен полицейските пътни камери за контрол на трафика и заснемане на нарушители, на първо четене народните представители приеха да бъдат ползвани и камерите на общините. Георги Кръстев от ГЕРБ заяви.

„В момента има голям брой случай, в който хората просто знаят, че те няма да понесат глобата, могат да карат както си искат и записи от камери не се използват като годно доказателствено средство към този момент от общините за такива нарушения. В момента те ще бъдат и такова средство в съдебните производства.”

дарик

Подкрепена бе и идеята за по-меки мерки към водачите, които чакат резултат от кръвен тест за наркотици, след като полевата им проба се е оказала положителна. Предложението бе представено от Явор Божанков от ПП-ДБ.

„Оказва се, според изследвания, че над 33% от тестовете дават фалшив резултат и реагират на лекарства и медикаменти. В случая е назначена презумпцията на невиновност, защото по същество се налага наказание преди по безспорен начин да е доказана вината. Ние сме предвидили следното – принудителна административна мярка за 72 часа след положителен тест водачът да не може да шофира”, каза народният представител.

"Демократична България "предложиха органите на реда да спират от движение и да връчват фишове на шофьори, които системно избягват получаването на глобите си. Тази идея също получи подкрепа от пленарната зала.