На 23 юли в Регионална библиотека „Христо Смирненски” – Плевен беше представена изложба, посветена на 120 години от рождението на проф. Илия Бешков. Тя е позиционирана във фоайето на библиотеката и на специални постери са показани мисли на Илия Бешков, съпроводени с негови графики.

Изложбата съдържа албуми и литература, които са част от архива на Регионалната библиотека. При откриването, подробности за съдържанието на юбилейната изложба разясни Вили Томова, която е библиотечен специалист.

„Черната тетрадка“ е сред показаните над 30 книги и материали, свързани с живота и творчеството на Илия Бешков. Тя съдържа неговия дневник и досието му, и е публикувана за пръв път през 2015-та година. Част от изложбата е и книгата, издадена по повод 120-та годишнина от рождението на Илия Бешков, която носи заглавието „Не се наказва вината, а куражът“. Тя съдържа над 400 карикатури на автора като паралелно с тях в нея има и текстове на Илия Бешков.

Книгата „Не се наказва вината, а куражът“ започва с думи на автора за карикатурата, които той е четял пред неговите студенти, както и пред колеги в Съюза на българските журналисти. В текста, Илия Бешков отбелязва, че карикатурата съвсем не е просто нещо.

Изложбата "Човекът, който се превърна в рисунка" съдържа още - албуми на Мария Овчарова и на Богомил Райнов, които са притежание на Регионална библиотека „Христо Смирненски“ в Плевен.

Илия Бешков е имал всъщност голяма дарба да стане живописец, но така се стичат нещата в живота му, че става график и се отдава на рисуването и по-конкретно на карикатурата. Той преподава в Художествената академия, където през 1953-та година става професор в Катедра „Графика“ до смъртта си. Бешков е бил изключителен познавач на човешката психика – голям мъдрец и философ, както и обаятелна лизност.

По време на събитието, посветено на 120-та годишнина от рождението на Илия Бешков, беше излъчен и 28-минутен документален филм за него, осигурен специално за случая от архива на БНТ.

Проф. Илия Бешков е роден на 24-ти юли 1901 г. в Долни Дъбник - Плевенско.