С оставката на Сотир Цацаров промяната започна и занапред той ще бъде канен в антикорупционната комисия, заявиха управляващите, ГЕРБ-СДС поискаха премиерът да назове 20-те имена на хора, свързани с корупция, за ДПС с оставката на Цацаров ще си отдъхне "една групичка олигарси". Това бяха сред основните акценти в изказванията по време на дебата в парламента по оставката на председателя на КПКОНПИ. Тя бе приета единодушно със 197 гласа.

Ефективна реформа в антикорупционната комисия чрез законодателни промени обещаха от управляващото мнозинство и определиха оставката на Сотир Цацаров като твърде закъсняла.

НС прие оставката на Сотир Цацаров

Тома Биков /ГЕРБ-СДС/ упрекна управляващите в противоречие между заявени намерения за прозрачност и реални действия. Когато стане въпрос за нещо важно, бутате "под килима" всичко, този подход се превръща в хроничен - Господ да ви е на помощ, откри дебата той. И попита защо в залата го няма Цацаров, за да бъде чут от народните представители.

Ива Митева от ПГ "Има такъв народ" обясни, че са в хипотеза на подадена оставка, тя е личен акт, парламентът трябва да я констатира. И напомни, че, ако са искали да изслушат Цацаров, една пета от депутатите с подписка са можели сами да поискат оставката му и тогава ще има изслушване в залата.

За Крум Зарков от ПГ "БСП за България" предсрочното прекратяване на правомощията на председателя на КПКОНПИ е предизвестено още когато е бил избран, предизвестен е бил и провалът на самия антикорупционен орган. Неговото създаване съвпадна с края на мандата на Цацаров като главен прокурор и той намери пристан в него, посочи депутатът.

Парламентът решава за оставката на Цацаров

Оттук нататък, според него, е необходимо качествено законодателство и хора, които да го изпълнят със съдържание, това трябва да стане бързо и качествено, "за да не позволяваме на г-н Биков и неговите колеги да менторстват".

До момента се вижда, че бързо и качествено можете да вдигате само цената на тока, отговори му Биков. Г-н Рашков се оказа с недекларирани банкови сметки и имоти и това би трябвало да ви потресе, подчерта той.

Това не е борд на фирма, който назначава или освобождава служители на едно заседание, това е Народно събрание, коментира и колегата му Радомир Чолаков /ГЕРБ-СДС/. Добре е, според него, когато се прекратяват мандати на органи, назначавани от парламента, членовете им да бъдат поканени в НС, за да бъдат изслушани.

Към г-н Цацаров имаме още много въпроси, ще го каним в антикорупционната комисия и занапред, за да чуем отговорите му, включително и за времето, когато е бил главен прокурор, заяви Константин Бачийски /"Продължаваме Промяната"/, член на Комисията по превенция и противодействие на корупцията.

Цацаров изпрати на депутатите предложения за промени в антикрупционния закон

КПКОНПИ работи неефективно, от проверките й не бяха намерени никакви несъответствия за хора, които са включително в закона "Магнитски", например, допълни той.

Промяната започна, този ден дойде, с този акт днес слагаме край на един от най-ярките символи на завладяната държава, на модела "ти си го избра", включи се и председателят на ПГ "Продължаваме Промяната" Андрей Гюров.

В следващите дни ще инициираме парламентарна комисия, която ще търси широка подкрепа за конституционни промени, които ще гарантират, че тези практики ще останат в миналото, обяви той. И добави, че се надява главният прокурор Иван Гешев "да вземе пример от своя ментор" и неговата оставка да бъде обсъдена в НС.

Цацаров: Отнетият ми достъп до класифицирана информация е политически PR (обзор)

Председателят на ПГ ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова му обясни, че оставката на главния прокурор се обсъжда във ВСС, а не във формат "Народно събрание".

Чух заявка, която слушаме отдавна - за нулева толерантност към корупцията, за законодателни промени, посочи още тя. Когато търсите историята на процесите, можете най-спокойно да почерпите опит от Христо Иванов и Настимир Ананиев, които сега са символ на промяната, нищо, че управляват с партия на статуквото, посъветва Атанасова, като припомни, че Иванов и Ананиев са гласували "за" антикорупционния закон, когато е бил приет.

Антикорупционният закон на Меглена Кунева /бивш вече председател на ДБГ,част от Реформаторския блок/ беше отхвърлен, интересно какво има в чекмеджетата на г-н Цацаров, репликира я Настимир Ананиев /ПГ ПП/.

Цацаров не приема обвинения „за всичко, което някой не е направил“

Атанасова каза също, че преди седмица "Трансперънси интернешънъл" са отчели повишаване нивата на корупцията в България за времето, когато Кирил Петков е служебен министър на икономиката, Асен Василев - на финансите, а Бойко Рашков - на вътрешните работи.

Предвиждам - вашият път да бъде труден, за сметка на това кратък, но големите заявки тежат като отговорност, очакваме нулева толерантност към корупцията, нов закон, подчерта Атанасова. Тя поиска премиерът Петков да назове кои са тези 20 души, свързани с корупцията, за които е споменал, че знае. Според нея обсъжданата оставка на Сотир Цацаров не е дневният ред на обществото в момента.

Това е дневният ред на "една групичка олигарси, на организирани престъпни групи, които сега ще си отдъхнат, защото на всички са им запорирани банковите сметки, ще си отдъхне и техният ментор, на когото са запорирани над 200 млн.лв.", коментира Хамид Хамид от ДПС.

Ще видите, отбеляза той, че първото действие на новия председател на КПКОНПИ ще бъде да вдигне запорите над средствата на техния ментор. А по повод временната комисия за промени в конституцията, която управляващите предвиждат да обсъдят тази седмица в пленарна зала, обясни, че такава комисия се създава, когато има предложен проект, който "търси" подписка, но до момента мнозинството не е предложило такъв.

Щастлив съм, че гласуваме оставката на г-н Цацаров днес, тя е много закъсняла, включи се в дебата председателят на антикорупционната комисия в НС Михал Камбарев. Цацаров имаше много години да изчисти името си, не сега - имаше случай "осемте джуджета", "апартаментгейт", "ЦУМгейт" - нищо не се случи, аргументира се той.

Не виждам промяната, която казвате, че носите, да носи търсене на реална отговорност от лицата, които са се провалили в изпълнение на задълженията си, посочи Петър Петров от ПГ"Възраждане". Според него трябва да се търси адекватна административна и наказателна отговорност, ако лица са действали в полза на определени олигархични кръгове.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук