“Всеки човек си има достойнство, аз смятам, че степента на моето е дотам да приема, че не мога да бъда обвиняван за всичко това, което някой не е направил. Достатъчно ми беше да чуя, че аз и още един колега сме виновни за какво ли не”, заяви председателят на КПКОНПИ в оставка Сотир Цацаров. Народните представители го изслушват в антикорупционната комисия по предварително зададени от тях въпроси. Мотивите за подадената оставка, той посочи в три основни групи
Антикорупционната комисия в парламента ще изслуша Цацаров в четвъртък
Първият основен мотив е ,че „В публичното простраство подаването на моята оставка беше свързано с отнетия допуск. В един момент реших, че безкрайните упражнения с моето име и с това кой е виновен за всички неуспехи в тази държава, ми дойдоха малко в повече. Христо Иванов обвини мен и още няколко длъжностни лица, бивши и настоящи, за всички неудачи в тази държава”, добави Цацаров.
Шефът на КПКОНПИ допълни, че е останал изненадан от приоритетите на настоящия премиер Кирил Петков – оставки на главния прокурор Иван Гешев и неговата.
„Всеки ден чета критики за моята отговорност. Ивайло Мирчев от „Да, България“ обвини мен и действащия главен прокурор за всички неудачии в енергетиката – това ми дойде в повече.“ каза Цацаров.
Той е категоричен, че ако е една от причините „нещата да не вървят, ако съм причина корупцията да цъфти и само аз съм причината и още няколко души, подавам оставка“.
Като друга причина за подаването на оставка, той посочи, че го е направил от чисто професионална гледна точка. „Нито ми е била мечтата да бъда председател на КПКОНПИ, нито пък ще се вкопча до края на мандата. Работил съм 20 години като съдия, 7 години като главен прокурор и мисля, че няма нищо по-естествено това да се върна оттам, откъдето съм тръгнал. Искам по-нормален живот от личен план, в чисто професионален също, щом го искам, защо да не подам оставка", обясни Цацаров на народните представители.
Той добави, че е уведомил парламентаринте сили и президента за намерението си 10-15 дни преди това. „Защото мисля, че институционалното уважение към президента и към парламента го изисква, така е редно да се прави“, допълни шефът на антикорупционната комисия в оставка.
Цацаров и шефът на ДАНС са привикани на изслушване от КППК
На въпрос дали знае причината за отнемането на достъпа му до класифицирана информация, той отговори, че е „Цумгейт, заради фактите, за които ме питаха агентите на ДАНС. Имам предположение, че сигналът е подаден от министъра на вътрешните работи. Ако това ми предположение се окаже грешно, аз ще се извинява г-н Рашков, и то публично. Ако се окаже вярно и в тези съдебни процедури аз го установя, с г-н Рашков ще се срещнем на друго място, където аз ще защитя името си по друг начин.“
Той определи като евтин политически пиар информацията, че е напуснал заради отнетия му допуск. Обясни, че ще обжалва това решение и уточни, че с връщането му в прокуратурата, допускът му се възстановява.
Искрен Арабаджиев от „Продължаваме промяната“ заяви, че правителството е разочаровано от работата на държавния орган както под негово ръководство, така и при предишното, но искат изслушването да даде допълнителна информация за реформи в комисията. Той попита как се инициират отделните производства по отношение на конфликт на интереси, корупция и незаконно придобито имущество. Председателят на КПКОНПИ отговори, че не е дошъл, за да си говорят кой от кого е разочарован, а по отношение на въпроса, Цацаров изрази неразбиране: „Образуват се така, както е описано в закона“.
ВСС върна Цацаров в прокуратурата
Депутатът репликира, че по официални данни за изминалата година има 843 проверки, 832 от тях по уведомления от прокуратурата и 11 заради установени несъответствия. Според него това говори, че КПКОНПИ не е била много активна.
„Има 5800 активни проверки. Вие искате конкретни статистически данни, които аз сега няма как да ви дам, трябва да отворя един лаптоп и да говоря. Цифрите, които посочвате, не са точни, има някакво разминаване. Комисията не може да образува имотна проверка, тя трябва да е уведомена от прокуратурата“, отговори Цацаров.
Депутати от всички партии зададоха по три въпроса на Сотир Цацаров.
Припомняме, че Сотир Цацаров обяви, че подава оставка като председател на антикорупционната комисия на 13 януари. Тогава стана ясно, че Цацаров желае да бъде освободен от длъжността считано от 1-ви март, до когато ще внесе в Народното събрание годишен отчет за работата на комисията.
Цацаров: Отнеха достъпа ми до класифицирана информация след натиск от Петков и Рашков
Ден по-късно стана ясно, че от ДАНС отнемат достъпа му до класифицирана информация. В позиция Цацаров изрази мнение, че това е станало след продължителен институционален натиск, упражнен спрямо ръководството на Агенцията от премиера Кирил Петков и от министъра на вътрешните работи Бойко Рашков.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук