Откакто Русия нахлу в Украйна, интересен пост, наподобяващ код, обикаля социалните медии. На него е изобразена картина на руския поет Пушкин, цифрата седем и ходещо човече.
On 24 February, a picture of the Russian poet Pushkin, the number seven and rows of the 'person walking' emoji began to appear.
— Foolproof (Sylvia Suddes) (@bossproofreader) March 10, 2022
The meaning? A location (Pushkin Square, Moscow), a time, and a call to protest against the government's actions.
From the BBC. pic.twitter.com/SjNQaoyS2q
За тези, които не са разбрали смисъла, това е местоположение (площад Пушкин в Москва), време и призив за протест срещу действията на правителството.
Как да разпознаем фалшивите разкази за войната в Украйна?
Създаването на кодове с емоджита за организиране на протести, се използва в продължение на години в Русия и е добре познат трик на руските власти.
Защо руснаците използват кодове?
Протести, за които няма предварително разрешение, са забранени в Русия от 2014 г. насам, а нарушенията на правилата могат да доведат до 15 дни задържане. Хора, които повторят подобни действия, могат да получат дори присъда до пет години.
Оттогава е обичайно активистите да използват различни кодирани фрази, за да се организират онлайн.
Независимо от това последиците могат да бъдат сериозни.
Български журналисти и граждани също могат да попаднат под новия руски медиен закон
Какви са те?
Мъж на име Александър присъства на протест в Москва, след като публикува за това в социалните мрежи, разказва Би Би Си.
На следващата сутрин полицаи с обикновени дрехи го задържат пред къщата на приятелката му, като го водят в местното полицейско управление. Престоят му там е няколко дни. През това време той е принуден да подпише документ, в който се изброява това, което властите казват, че е направил.
Не можем да бъдем сигурни присъствието на протеста или дейността в социалните мрежи е довела до задържането на Александър. По-късно е арестуван за втори път, докато използва московското метро, в ден, в който не е присъствал на протест.
По информация на Би Би Си почти 14 000 души са задържани в цяла Русия от началото на конфликта преди две седмици, главно заради участие в протести.
Журналист пред Дарик: Новият закон в Русия заплашва с 15 години затвор
Променя ли се ситуацията?
С новия закон, който Русия прие на 4 март, за да се справи с „фалшивите новини“ за военните, доста млади хора изпитват страх да излязат да протестират, тъй като антивоенен протест може да доведе до затвор от 15 години.
Експерт по Дарик: Нивото на автоцензура в Русия е изключително високо
Къде публикуват руснаците сега?
„Затварянето на независими медии, блокирането на Фейсбук и ограниченията за руснаците в Тик Ток, отнеха ключови пътища за достъп до информация“, казва координаторът на Независимия медиен проект за правата на човека - Леонид Драбкин, и очаква хората да се самоцензурират от страх.
"Сега, ако влезете в Инстаграм, има 10 пъти по-малко публикации", казва той.
Много от контактите му са изтрили профилите си в социалните мрежи напълно. И съчетано със строгите наказания, това вече засяга броя на хората "достатъчно смели, за да протестират".
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук