Подкрепата на Европа към Украйна е отмъщение към Русия Русия заради пораженията при Полтава, Бородино и Сталинград. Това заяви руският телевизионен водещ Дмитрий Кисельов в своето предаване по руската обществена телевизия "Россия 1".
Битката при Полтава е решително сражение, част от Великата северна война, което се води край град Полтава, днешна Украйна на 27 юни (8 юли нов стил) 1709 г.
Шолц: Нужна е директна комуникация с Путин
45-хилядна руска армия на Петър I и фелдмаршал Меншиков разбива 22 000 шведи под командата на Карл XII и Реншелд. До този момент шведският крал още не е бил побеждаван в хода на войната, макар че шведите като цяло губят много сражения. Започналият през 1707 г. руски поход се сблъсква с огромни трудности, които намаляват наполовина първоначалната шведска армия. Тя не получава подкрепа нито от казаците, нито от армията в Прибалтика, която е разбита в битката при Лесная, когато се опитва да се присъедини.
Германия е срещу спирането на визи за руски граждани
През последните 200 години между Русия и Швеция не е имало войни. Десетилетия наред Стокхолм поддържаше неутралитет спрямо Москва, преди да кандидатства за членство в НАТО през 2022 г. Затова теорията на Кисельов издиша, пише Клуб Z.
"Французите не могат да ни простят заради Бородино, което за голямата армада на Наполеон от 600 000 души се оказа стратегическо поражение в похода към Русия. И кои въобще не участваха в похода на Наполеон? Поляци, италианци, испанци и дори швейцарци участваха. Всъщност, половината от бойците на Великата армия са немскоговорящи: прусаци, австрийци, саксонци, баварци и винтемберги. Днес те все още са обидени. Те си стискат ръцете с украинския министър на отбраната и му казват: "Довършете гадините за нас", заяви псевдоисторикът.
Въпреки че се свива, руската икономика засега издържа на санкциите
Битката при Бородино от 1812 г. завършва с пирова победа за французите. Но и тази интерпретация на историческите събития не е издържана. Наполеоновата армия край Бородино едва надвишава 100 000 души и е по-малка от войската на генерал-фелдмаршал Кутузов.
Според друго абсурдно изказване на Дмитрий Кисельов, участието на различни народи във френската армия по някакъв начин обяснява проукраинските им позиции 200 години по-късно. Кисельов явно е забравил, например, че при управлението на Бисмарк през втората половина на XIX в. Германия и Русия са били близки съюзници, припомня Клуб Z.
On his show tonight, Dmitry Kiselyov says that European countries are backing Ukraine against Russia because they want revenge for the battles of Poltava (1709), Borodino (1812), and Stalingrad (1942-3)
— Francis Scarr (@francis_scarr) August 14, 2022
Just to remind you, this is one of Russia's most popular TV programmes pic.twitter.com/kTb6VkWQFB
"И германците, според Арестович и Резников, тихо намигат, но може да се предположи и че добавят: "Довършете гадините заради Сталинград и Берлин, защото и при нас не се получи". Всъщност, като оставим настрана германците, хиляди италианци и румънци участват в Битката при Сталинград. Що се отнася до Берлин, освен германските дивизии, той е защитаван от СС "Нордланд", която е съставена от датчани, нидерландци и норвежци. Самият Райхстаг е защитаван от френската СС "Шарлеман", продължи с разсъжденията той.
Нови експлозии в Крим: Взривиха склад за боеприпаси (видео)
Сближаването между Русия и Германия в първите две десетилетия от XXI в. сочат, че германците са си взели поука от Втората световна война да не позволяват на историческите травми да направляват действията им. Едва ли е нужно да споменаваме, че в посочените паравоенни формирования взимат участие по няколко хиляди души и е безумно днешната политика на Франция да се възприема като продължение на СС "Шарлеман".
Путин: Ситуацията в Украйна показва, че САЩ се опитват да удължат този конфликт
С противоречивия си урок по история, Кисельов предизвика дискусии и подигравки към себе си. Факт е, че европейските страни са воювали срещу Русия и са претърпели множество поражения. Историята не може да бъде заличена, но недоволството им в последните месеци е набазата на настоящата обстановка в света и действията на Русия спрямо Украйна. Няма как черно-белите снимки и древни хроники "да обърнат каруцата", ако Европа живееше в мир и разбирателство към днешна дата, коментират още от Клуб Z.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- “Новините, обяснени”: Какви политики трябва да следва Европа, за да се развие?
- Тръмп предупреди, че ще наложи високи мита и санкции на Русия, ако Путин не прекрати войната
- Александър Танев: Бюджетът на Русия за отбрана за 2025 г. е 4 пъти повече в сравнение с довоенния период
- Израел освободи 90 палестински затворници в първия ден от примирието (СНИМКИ)