
Усилията за изграждане на съвременни отбранителни способности могат да бъдат ефективни само когато бъдат подкрепени от обществото, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джузепе Каво Драгоне, който е на посещение у нас, съобщиха от прессекретариата на президента.
Основното предизвикателство пред Въоръжените сили е как да трансформират по най-ефективен начин политическата воля и отделените средства в адекватни отбранителни способности, каза Румен Радев, цитиран в съобщението.
Държавният глава открои стремежа на България да продължи да се утвърждава като фактор на стабилност в регион, заобиколен от множество кризи – войната в Украйна, военните действия в Близкия изток, напрежението в Западните Балкани и други регионални предизвикателства. Той подчерта също важния принос на Многонационалната бойна група на НАТО с рамкова държава Италия у нас, както и съвместната работа за укрепване на сътрудничеството в Черноморския регион.
Джузепе Каво Драгоне подчерта, че увеличените средства за отбрана в рамките на НАТО трябва да бъдат разходвани по разумен начин и включват развитието и пълноценното използване на индустриалния капацитет на страните членки.
Развитието на отбранителната индустрия трябва да се счита като част от отбранителния капацитет, отбелязаха президентът и председателят на Военния комитет на НАТО. Румен Радев подчерта, че България има опит и установени традиции на световните пазари в определени сектори, сред които производството на боеприпаси, стрелково въоръжение, дронове и анти-дрон системи.
В рамките на НАТО трябва да се стремим към по-тясна интеграция на отбранителната индустрия още в началните фази на разработване и производство на отбранителна техника, така че да не се задълбочава разделението между държави производители и държави консуматори на отбранителни продукти, посочи Радев.
Като ключово предизвикателство не само пред Българската армия, но и пред Въоръжените сили в Европа държавният глава открои некомплекта на личния състав. Румен Радев призова да бъде обмислено въвеждането на стандарти в рамките на НАТО по отношение на привличането и обучението на военнослужещи.
Обща беше позицията, че изграждането на отбранителни способности не се изчерпва с усилията на Въоръжените сили, а сигурността и отбраната засягат също така процесите в икономиката, конкурентоспособността на бизнеса, свързаността и сигурността на веригите на доставки. Румен Радев призова за последователни усилия от страна на НАТО за ускоряване на изграждането на свързваща инфраструктура в региона, включително проекта за тръбопровода на алианса за пренос на горива, работата по завършване на Транспортен коридор 8 и свързаността през река Дунав.
Съюзниците от НАТО се договориха на годишната среща на върха на НАТО в края на юни да увеличат разходите си за отбрана до 5% от своя брутен вътрешен продукт (БВП). Страните членки на алианса ще харчат 3,5% от БВП за основна отбрана - като войски и оръжия, и 1,5% - за по-широки мерки, свързани с отбраната, като киберсигурност, защита на тръбопроводи и адаптиране на пътища и мостове за тежки военни превозни средства, пише БТА.

Още по темата
- Желязков: България ще разработи нов Национален план за отбрана след срещата на върха на НАТО в Хага
- Бразилия, Китай и Индия може да бъдат засегнати тежко от вторични санкции, ако продължават да правят бизнес с Русия
- Президентът: РСМ сама се стопира за ЕС
- Президентът: РСМ сама се стопира за ЕС с нежеланието си да изпълни критериите за членство