
Румен Петков в Плевен: Фон дер Лайен няма място в европейските институции - надяваме се ЕП да бъде категоричен
Председателят на ПП АБВ Румен Петков коментира пред медиите в Плевен ключови европейски и национални политически въпроси. Повод за изявлението му стана решението на Общоевропейския съд относно разкриването на кореспонденцията между председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и компанията "Пфайзер", както и актуалните дебати около въвеждането на еврото в България.
„В Европа за първи път от повече от десетилетие се дава ясен знак, че правосъдието взема връх“, заяви Петков. Той определи решението на съда като „изключително голяма стъпка в посока на възстановяване на доверието в правото“, подчертавайки, че става дума за най-мрачните години на корупция, когато „европейските граждани платиха за над милиард дози ваксини, без да имат достъп до информацията около тяхното договаряне“.
Петков изрази съмнение, че вероятно кореспонденцията между Фон дер Лайен и "Пфайзер" вече е била унищожена. Според него това представлява още едно основание за нейната оставка и за разследване за злоупотреба с власт, включително с корупционен и престъпен елемент.
„Фон дер Лайен няма място в европейските институции. Надяваме се Европейският парламент да бъде категоричен. Съдебното решение е само първата стъпка — политическата отговорност трябва да последва незабавно.“
По отношение на еврозоната и инициативата за референдум по въпроса Румен Петков заяви, че остава скептичен не поради неподготвеност на България, а заради състоянието на самата еврозона. Той посочи като тревожни сигналите за над 8 милиарда евро загуби на Европейската централна банка и драматичното състояние на ключови икономики като Германия и Франция. Той обаче е категоричен, че страната ни трябва да провежда последователна и предсказуема политика и искането за конвергентен доклад от страна на България, направено с общо съгласие между Народното събрание, правителството и президентството, не бива да бъде подкопавано с инициатива за референдум в този момент.
„Ако днес сме казали „да“, а утре поставим всичко под въпрос, какво ще мислят за нас европейските ни партньори? Това поведение внушава непоследователност и институционално объркване.“
В заключение, лидерът на АБВ подчерта, че не е противник на референдумите, но настоя за последователност:
„Защо не направихме референдум дали да въоръжаваме Украйна? Или за евтаназията? По тези сериозни теми политиците бягат от прякото мнение на гражданите, а сега внезапно се сещат за референдум, когато институциите вече са взели решение и са ангажирали европейски партньори.“