Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди средно увеличение на цената на топлинната енергия в страната с 4,54 процента.

КЕВР обяви решенията си за цените в секторите "Електроенергетика" и "Топлоенергетика", които влизат в сила от днес за следващия едногодишен ценови период до 30 юни 2026 година. Те бяха оповестени от председателя на регулатора Пламен Младеновски на брифинг след приключване на закритото заседание на комисията.

За клиентите на "Топлофикация София" увеличението е с 5,96 процента, за тези на "ЕВН България Топлофикация" - с 5,18 процента, на "Топлофикация Плевен" - с 4 процента, на "Топлофикация Бургас" - с 4,99 процента, на "Веолия Енерджи Варна" - с 1 процент, на "Топлофикация Враца" - 4,90 процента, на "Топлофикация ВТ" - с 5 процента, на "Топлофикация Разград" - с 5,37 процента, на "Юлико-Евротрейд" - с 3 процента, на "Топлофикация Русе" - с 5,03 процента, на "Топлофикация Перник" - с 4,99 процента, а за клиентите на "Топлофикация Сливен" - с 5,11 процента.

Председателят на КЕВР подчерта, че дори с увеличението, цените на топлинната енергия остават с около 5 процента по-ниски от тези, които битовите потребители са заплащали през 2022 и 2023 година. "И след това увеличение разходите за топлинна енергия на домакинствата ще бъдат по-ниски спрямо тези, които са били през 2022 и 2023 година", изтъкна Пламен Младеновски.

По думите му увеличението от 4,54 процента средно е постигнато с много усилия от страна на КЕВР, тъй като средното поскъпване, поискано от топлофикационните дружества, е било в размер на 32 процента. Той припомни, че първоначално е било поискано увеличение на цените на парното и топлата вода за София с 24 процента, за Бургас - с 37 процента, за Враца - с 66 процента, за Сливен - с 49 процента, а дружеството във Велико Търново е било рекордьор с искане за 93 процента увеличение на топлинната енергия. "Тази година топлофикационните дружества имаха много големи претенции, които ние успяхме да успокоим", обясни Младеновски.

Председателят на КЕВР посочи, че ако абонат в София плаща средна месечна сметка от около 100 лева, увеличението за него ще бъде с 6 лева. В Пловдив то ще е с 5,18 лева, в Плевен - с 4 лева, в Бургас - с 5 лева, във Велико Търново - с 5 лева, в Перник - с 4,99 лева, в Сливен - с 5,11 лева и т.н.

На брифинга Пламен Младеновски обяви, че започва плановият годишен ремонт на мрежата в столичния квартал "Люлин".

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди и  средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители в страната от 2,58 процента.

От днес цената за клиентите на "Електрохолд" се повишава с 1,82 процента средно, за тези на ЕВН - с 3,60 процента, а за клиентите на "Енерго-Про" - с 2,52 процента.

За клиентите на "ЕСП Златни пясъци" цената се понижава с 1,94 процента. В утвърдените стойности са включени и цените за мрежовите услуги за високо и ниско напрежение.

БТА припомня, че първоначалните разчети на КЕВР предвиждаха средно увеличение от 4,62 процента.

По думите на председателя на регулатора Пламен Младеновски първоначалното увеличение, което беше предложено от работната група, е намалено почти двойно - до 2,58 процента.

Той посочи три основни фактора за това, като първият е, че е била намалена надценката за крайните снабдители до нивото, определено за предходната година. Вторият фактор, довел до намалението на цената, е използването на отчетни данни от електроразпределителните дружества за месеците март, април и май, които не са били включени в първоначалния доклад. В резултат на тези данни мрежовите тарифи са били леко намалени. Третият, и според него най-важен фактор, са отчетените цени от търговете, проведени на Българската независима енергийна борса за годишния продукт, който закупуват крайните снабдители.

Младеновски посочи, че ако се вземе предвид средната месечна сметка, която понастоящем е около 60 лева според данните на електроразпределителните дружества, увеличението за клиентите на "Електрохолд" ще бъде с 1,08 лева, за тези на ЕВН - с 2,16 лева, а за клиентите на "Енерго-Про" - с 1,50 лева. Според Младеновски това увеличение от 2,58 процента е напълно съизмеримо с инфлацията и се компенсира от ръста на доходите на гражданите. Той подчерта, че с това решение КЕВР цели да осигури плавен преход към либерализиран пазар, без сътресения за битовите потребители.

В отговор на журналистически въпрос председателят на КЕВР Пламен Младеновски заяви, че към настоящия момент няма индикации за предстоящо увеличение на цените на тока за битовите потребители от 1 януари. "Извънредните решения на КЕВР за промяна на цените са базирани на факти и обстоятелства, които към 1 юли няма как да се предвидят. Ако е имало такива индикатори, щяхме да ги отчетем в това решение", коментира Младеновски.