Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, изравнявайки се с целевото равнище, определено от Европейската централна банка. Това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. На месечна база Евростат отчита по предварителни данни инфлация през юни от 0,3 на сто спрямо май. Най-значително е повишението на цените на годишна база през юни в Естония (5,2 на сто). Най-ниска е инфлацията в Кипър (0,5  на сто). На месечна база поскъпването на стоките и услугите за потребителите е най-голямо в Гърция (1,3 на сто), Естония и Малта (по 1,1 на сто) и Хърватия (0,8 на сто). Дефлация е отчетена единствено във Финландия, като поевтиняването на потребителските цени е с 0,2 на сто.

Водената парична политика от Европейската централна банка (ЕЦБ) за намаляване на лихвените проценти в еврозоната е "приключила", заяви Филип Лейн, главен икономист и член на Изпълнителния съвет на финансовата институция пред Си Ен Би Си, предаде БТА. "Смятаме, че последният цикъл с понижаване на инфлацията от пика от 10 на сто обратно до 2 на сто е приключил, но в перспектива трябва да сме готови да се уверим, че всяко отклонение, което отчитаме (на инфлация), не променя средносрочната картина", заяви Лейн в интервю за Си Ен Би Си на годишния форум на ЕЦБ в Синтра, Португалия. Финансовата институция продължава да следи данните за цялостната икономическа ситуация, но няма да реагира на изолиран, моментен "ръст" на инфлацията в бъдеще, каза Лейн.

Рисковете за инфлацията и растежа в еврозоната сега са насочени към понижаване, заяви на форума в Синитра Пиер Вунш, управител на Белгийската централна банка. Вунш добави, че "ако се наложи да предприемем още стъпки, те вероятно ще бъдат в посока към намаляване (на лихвените проценти). Не настоявам за такова, но мисля, че ако има някаква дискусия, тя е по-скоро в тази посока", допълни белгийският централен банкер.