В пресклуба на БТА в Плевен, председателят на ПП АБВ Румен Петков коментира въпроси свързани с енергетиката в България и решение, което според него е противоконституционно.

"Решението на Народното събрание за възлагане на Министерския съвет да осигури условия за лицензиране на неруско ядрено гориво е противоконституционно и трябва да бъде атакувано в КС. Това заяви в пред медиите в Плевен председателят на АБВ Румен Петков и припомни, че такова е становището и на министъра на енергетиката, Агенцията за ядреното регулиране /АЯР/ и АЕЦ „Козлодуй“.

Петков отбеляза, че редица въпроси по това решение остават без отговор. Той изрази съмнение, че на параметрите в решението на НС целенасочено се търси като отговор американската „Уестингхаус“. Той припомни и, че американската компания може да поеме ангажимент само за Пети енергоблок на АЕЦ „Козлодуй“, както и в този вариант отработеното гориво ще остава в България – ситуация, за която страната ни няма готовност. Подобно решение означава заплаха за сигурността на Пети и Шести енергоблок на АЕЦ „Козлодуй“ – заради липсата на независим анализ, категоричен е председателят на АБВ.

Румен Петков припомни Член 8 от Конвенцията за ядрена безопасност, според който всяка договаряща страна създава или назначава регулиращ орган, на който се възлага осъществяването на законодателната и регулираща основа и на който се предоставят достатъчно пълномощия.

Той обясни, че всяка договаряща се страна по Конвенцията, вкл. Република България предприема съответни мерки за осигуряване ефективно разделяне на функциите на регулиращия орган и функциите на друг орган или организация, които се занимават с въпросите по съдействие, внедряване или използване на ядрената енергия. "Народното събрание грубо се намесва в работата на независимия орган – посегателството върху АЯР е брутално", каза Петков.

Така формулираното решение изключва, например, „Франатом“ от участие в тръжната процедура и изобщо изключва тръжна процедура, посочи още Румен Петков и отбеляза, че мълчанието на държавния глава по тази тема също буди много въпроси.

Председателят на АБВ посочи, че според анализите, заради непострояването на АЕЦ „Белене“, само за тази година държавата ни губи 3 милиарда евро.

"Никой не носи отговорност за това и фактът, че никой не поставя този въпрос в Народното събрание е повече от смущаващ. Защото всички, които ни обясняваха, че АЕЦ "Белене" не ни трябва, е имаме предостатъчно ток, че това е излишна мощност и че токът ще бъде много скъп, днес си мълчат. Въпросът е, защо в Народното събрание мълчанието е всеобщо и защо така раболепно приемаме една загуба, която можеше да бъде насочена в социалния аспект на живота ни", коментира Румен Петков.