Румънците гласуват на първи тур на президентски избори. Към момента социологията очертава двама претенденти, които най-вероятно ще се изправят един срещу друг на балотаж. Това са настоящият премиер Марчел Чолаку и крайнодесният Джордже Симион.
Снимка: Джордже Симион, Гети
След като упражни правото си на глас Чолаку заяви:
“Гласувах за нови победи на румънците, каквато беше и последната – пълно влизане в Шенген. Гласувах за Румъния, в която всеки румънец може да има достоен живот и за Румъния, чийто президент се бори за страната и народа си. Гласувах за стабилност, баланс и мир. Гласувах за всичко, което има значение”
Северните ни съседи ги очаква истински изборен маратон. В три последователни недели жителите на страната ще трябва да отидат до урните, за да гласуват за държавен глава и за парламент.
В столицата Букурещ успоредно с първия тур на президентските избори ще се проведе и местен референдум. На 1 декември румънците ще гласуват за парламент, а на 8 декември предстои вторият кръг на президентските избори.
Анализаторите обръщат специално внимание на личността на Джордже Симион. Той открито се противопоставя на военната помощ за Украйна, възхищава се на Доналд Тръмп и иска да подражава на Италия на Джорджа Мелони.
65-годишният президент с два мандата Клаус Йоханис затвърди силната прозападна позиция на Румъния, но беше обвиняван, че не прави достатъчно в борбата с корупцията. Заради тези критики популистът Симион затвърди позициите си по време на предизборната кампания.
Проучванията на общественото мнение показват, че левият министър-председател Марчел Чолаку, 56-годишен, лидер на най-голямата румънска партия - Социалдемократите, ще се яви на втория тур на изборите, а Симион, 38-годишен, от Алианса за обединение на румънците, вероятно ще заеме второ място.
Анализаторите очакват Чолаку да спечели втория тур срещу Симион, като се обърне към умерените и изтъкне опита си в управлението на Румъния по време на войната в съседство, но не изключват и промяна на позицията на фона на разочарованието от високите разходи за живот.
Още по темата
- Иван Михайлов, Amcham: Американската мечта е константа, тя само променя в какво се материализира
- Корнелия Нинова: Президентът е част от статуквото, но се прави на алтернатива
- България и Румъния имат шанс за Шенген от 1 януари 2025 г. (ОБНОВЕНА)
- Ружа Смилова: Най-вероятно новите избори ще са през пролетта