България няма да доставя руски газ през договора с турската компания „Боташ”, коментира пред журналисти в парламента енергийният министър Росен Христов. Коментарът му дойде, след като от „Продължаваме промяната” поискаха на извънредно заседание във вторник да бъде изслушан енергийният министър по темата за договора с турската компания.

Според партията на Кирил Петков и Асен Василев се прави опит да се върнат доставките от „Газпром” през Турция. От „Продължаваме промяната” изразиха тревога, че договорът касае стратегическа за националната сигурност област и се сключва непрозрачно за срок от 13 години.

Вежди Рашидов: Спогодбата с Турция е жизненоважна за нашата страна

От своя страна Росен Христов отрече тези твърдения и на свой ред отправи обвинения към „Продължаваме промяната” и „Демократична България”.

„Очакваме коментар от министър Росен Христов във връзка със съмненията, че се прави опит да се върнат доставките на газ от „Газпром“, този път през Турция“, заявяват от партията на Кирил Петков и Асен Василев.

Парламентът прие доклада за „Джемкорп“

„Изразяваме тревога, че договор, който касае стратегическа за националната сигурност област, се сключва непрозрачно и за срок от 13 години. Изслушването цели да изясни параметрите, обхвата, условията и целите на подписаното на 3 януари "Споразумение за достъп до терминали за втечнен природен газ и газопреносната мрежа на Република Турция, сключено между "Булгаргаз“ ЕАД и турския газопреносен оператор – Боташ А.С.", както и за потенциалното му отражение върху България в условия на нестабилен енергиен пазар в Европа. Оставаме озадачени от факта, че гореспоменатото споразумение е подписано от „Булгаргаз“, а не от системния газов оператор – „Булгартрансгаз“, допълват от ПП.

Кабинетът одобри два меморандума за доставки на петрол и на природен газ от Гърция

Христов отбеляза, че в търговете на „Булгаргаз” изрично има условие да не участват руски компании.

Христов уточни, че всичко в енергетиката е дългосрочно и затова договорът е сключен за 13 години.

Според него доставчиците на втечнен газ, знаейки, че имаме къде да го разтоварим, са много по-гъвкави и съответно това води и до по-ниска цена.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм