Един от най-големите немскоезични вестници Нойе Цюрхер Цайтунг избира 100-те най-значими книги от целия свят, публикувани в първата четвърт на века.
„Кои са книгите, които са ни формирали след 2000 година? Кои са наистина изключителните и оригинални книги от началото на века, които ще останат? Това е нашият канон на настоящето“, пишат редакторите от швейцарския вестник.
Романът на Георги Господинов „Времеубежище“ се нарежда на 67-мо място сред книги на световно признати писатели, като Амос Оз („История за любов и мрак“), Мишел Уелбек („Платформата“), Джонатан Франзен („Свобода“), Даниел Келман („Тил), Светлана Алексиевич („Време секънд хенд“), Херта Мюлер („Всичко свое нося със себе си“), Олга Токарчук („Книгите на Якоб“), Хан Канг („Вегетарианката“) и др.
Избраните книги са в различни жанрове, идващи от всички континенти на света. Всяка от книгите е представена с кратък текст и корица. В класацията има още един българин, пишещ в различна област, политологът Иван Кръстев с книгата си „След Европа“ (на 58-мо място в красацията). Списъкът се води от романа „Аустерлиц“ на Винфрид Георг Зебалд.
Класацията на Нойе Цюрхер Цайтунг излиза месец след друга престижна такава, тази на Ню Йорк Таймс, събудила множество спорове сред литературните среди, най-вече с избора си предимно на англоезични автори.
За разлика от нея настоящият списък се отнася с внимание към стойностни книги, идващи от различни езици.
Това е поредното световно признание за българския роман „Времеубежище“ след редица международни награди, като Международен Букър, Премио Стрега Еуропео и др. Преди месец Господинов бе удостоен от Френското министерство на културата с ордена Кавалер на литературата и изкуствата, както и с Голямата награда за литература на Софийския университет.