С наближаването на изпитите след 7-ми клас притесненията на учениците и родителите се увеличават. Представянето на тях е ключово, особено за по-старателните и амбициозни деца, желаещи да попаднат в по-добро училище, с по-добра среда и в което ще изучават това, което искат. Един от най-големите им страхове е дали детето ще бъде здраво, за да се яви на тези изпити, защото ако се разболее и ги пропусне, други дати няма, а това ги изважда от състезанието за училищата с по-висок бал. Затова родителите настояват да има резервни дати за учениците, които по здравословни причини не могат да се явят на изпитите.
Родители настояват за въвеждане на резервни дати за НВО за седмокласниците
Според тях липсата на такива дати е дискриминационно решение. От МОН са категорични, че правилата не трябва да се променят, защото външното оценяване в 7 клас е обвързано с кампанията за прием в гимназиите и ако се насрочиат други дати това ще доведе до различия в изпитите, което също може да се приеме за дискриминационно.
Като ощетяващо, несправедливо и дискриминационно определят решението да няма резервни дати родители и ученици. Болните деца не са равнопоставени на здравите, защото са лишени от възможността да участват в състезанието. Какво правим, когато има една единствена дата за НВО, пита Ива Лазарова, майка на бивш и настоящ седмокласник.
Според нея обяснението, че тези деца имат право да участват в класиранията и с нула точки, е абсолютно неприемливо.
Когато едно дете се разболее, то трябва да има възможност да се яви на НВО, смята и Ани Китанова.
Но решение няма и така притеснението става двойно - освен за представянето на самите изпити, но и за това, дали детето ще може да стигне до тях, защото ако не успее, последиците са тежки, каза Деляна Костадинова, майка на двама ученици в 6-ти и в 10-ти клас.
По думите й, целта на тези изпити е именно такава - да се отсеят децата и всяко да попадне там, където му е мястото.
Подобна ситуация може да преобърне живота на детето, смята и Мария Стоянова. Тя е майка на четвъртокласник, който малко преди техните изпити си е счупил ръката, - дясната, с която пише, разказа тя.
Не става въпрос да има две дати и всеки да се явява когато си поиска, уточняват родителите, а само за възможност при действително уважителна причина.
Новата учебна година започва на 15 септември
Отговорът на МОН - Резервни дати няма, защото това ще доведе до различия в изпитите, обясни министърът на образованието Николай Денков.
Такива различия има и при матурите в 12 клас, но там се дава втори шанс.
Обяснението на ведомството е, че НВО в 7 клас е обвързано с кампанията за прием и не може да има два изпита в рамките на една и съща кампания.
Преди 10 години при земетресението в Перник външното оценяване на децата там се проведе със седмица по-късно.
Според Николай Денков сега няма епидемия и нищо не налага промяна на правилата.
Излязоха резултатите от матурите
Дарик радио задаваше тези въпроси и преди пандемията, защото болестите не започват и не свършват с Ковид-19. Задавахме ги и по време на нея, когато опасността деца да пропуснат изпитите беше още по-голяма. Продължаваме да ги задаваме и сега. Промяна на правилата обаче няма.
Изпитите и тази година ще дойдат и ще отминат. Кампанията ще се проведе и всяко дете ще си намери училище. Остава въпросът дали е неговото, особено, ако е било лишено от възможността да участва в състезанието.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- "Коледни войни" във Враца - деца и родители се състезават в залата на Математическата гимназия
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)
- Денков: Хубаво е, че Борисов защитава Лена Бориславова, но по-добре да подпише декларацията за санитарния кордон
- Букет от вируси ни атакуват тази зима