Защо инфлацията беше определяща за вота и до къде може да се стигне с печатането на пари, въпроси свързани с избора на новия – стар президент на САЩ Доналд Тръмп.
Тази тема избра проф. д-р Милен Балтов са седмичната си рубрика по Дарик Югоизток „Икономистът говори“.
Още в началото на 2020 г., той допълни с подзаглавие предаването си „Икономиката, глупако“. Изразът, заимстван от Джеймс Карвил преди близо 30 години, ректорът на БСУ избра, заради очакваната малко преди пандемията криза и срива на цените на петрола. Сега темата отново е актуална, акцентът обаче е друг.
„Ще се позова на един от авторите на „Ройтерс“ - Дан Бърнс, чието заглавие е „Хей, глупако, не е само икономиката, инфлацията беше този път“. В статията той се базира на изследвания, които показват, че на този вот в САЩ повече от половината от избирателите са казали, че на тези избори инфлацията е най-важната тема на база, на която биха гласували. За 31% от тях икономиката е имала значение, а за 35% са имали значение демократичните процеси. При всички случаи основната тема, преляла чашата, този път беше, какво виждат американците в своя портфейл. Всъщност, с победата на Тръмп цените на петрола започнаха да падат. “, споделя икономистът.
Според него, големият проблем на Байдън е, че наливането на пари в помощ на бизнеса след пандемията продължи и след 2022 г.
„Това беше абсурдно решение и в България през последните три години. От друга страна няма да е никак лошо и в нашата страна да бъде направено проучване сред избирателите и те да си кажат мнението, относно икономическите мерки и мотивите за избор, а агенциите ни е време да се допитат до гражданите и да разберат, какво мислят те по темата. Ето един добър пример от САЩ. Екзитполовете на Едисън показват, че 45% от гласоподавателите в САЩ и техните семейства са влошили финансовото състояние в рамките на последните 4 години, сравнение с 20% от тях, които са заявили същото на изборите през 2020г. Жалко, че нито една българска социологическа агенция не се замисля да пита избирателите такива неща“, коментира още проф. д-р Милен Балтов.
Повече по темата, чуйте от него в звуковия файл: