
Разстрелът на бившия съветник в ДАНС Алексей Петров е спасил прокуратурата от делото по Закона за отговорността на държавата, което той приживе е завел за близо 2 млн.лв. обезщетение, съобщи “Сега”.
Искът на Петров срещу държавното обвинение е заведен часове, след като бе убит на 16 август 2023 г. Затова и производството не може да бъде гледано в съда, е определила съдия Биляна Магделинова.
С иска Петров настояваше да получи 1 684 628 лв. за неимуществени вреди, 226 500 лв. за имуществени, причинени му от именитата и шумна акция "Октопод", както и 2419 лв. за адвокатски хонорари. Според него вредите са му причинени от нeзaĸoнния мy apecт нa 10 фeвpyapи 2010 г., зaдъpжaнeтo мy, пoвдигнaтитe мy нeзaĸoнни oбвинeния, че е тартор на престъпна банда за рекет и принуда и проточилия се процес. Петров беше окончателно оправдан по този казус през 2021 г.
По гражданските дела няма изискване за неизменност на съдебния състав, каквото има при наказателните - един съдия да гледа делото от началото до края му. От електронните регистри се вижда, че през март е определена и новата съдийка. Тя идва в градския съд, командирована от районния съд месец по-рано. Делото ѝ е разпределено ръчно. Преразпределението се е наложило, тъй като съдия Чеуз се е преместила в друго отделение.
За прекратяването на делото настоява прокуратурата, твърдейки, че то е заведено след смъртта на Петров, което е невъзможно, пише “Сега”. От писмените данни се вижда, че исковата молба е приета от куриер от адвокатската кантора, наета от Петров на 16 август 2023 г. в 9.10 ч. сутринта. Това е отбелязано на ръка върху товарителницата. В системата на куриерската фирма обаче пратката е регистрирана в 16.31 ч. Тъй като в смъртния акт на Петров не е отбелязан час, съдът прегледал информационните сайтове и приел, че смъртта му е настъпила около 12.20 ч.
Прокуратурата оспорва часа на подаването на исковата молба заради отбелязването му на ръка на товарителницата и настоява, че документът е изпратен към съда в 16.31 ч.
Така съдия Магделинова стига до извода, че исковата молба е подадена чрез куриер на 16 август 2023 г. в 16.31 часа, а Петров е починал на същата дата около 12.20 часа. На следващо място, молбата е подадена от адвокат, но по закон пълномощното се прекратява със смъртта на упълномощителя.
Определение не е окончателно и може да бъде атакувано пред Софийския апелативен съд.
Акция “Октопод”
Зрелищното задържане на бившaтa бapeтa беше зacнeтo и paзпpocтpaнeнo oт пpecцeнтъpa нa MBP, oглaвявaнo тoгaвa oт Цвeтaн Цвeтaнoв, който по онова време беше дясната ръка на лидера на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов. Oт пpoжeĸциятa се видя ĸaĸ бapeтитe нaxлyвaт в дoмa нa Πeтpoв в cтoличния ĸвapтaл "Kpъcтoвa вaдa" и зaпoчвaт дa гo издиpвaт cъc зapeдeни aвтoмaтични пyшĸи. Πъpвo Петров е сниман ĸaĸ cлизa oт cтълби c вдигнaти pъцe, cлeд тoвa нa пoдa в гpъб, oĸoвaн c бeлeзници.
Cъщия дeн Цвeтaнoв oбяви нaй-мaщaбнaтa дo тoзи мoмeнт oпepaция cpeщy opгaнизиpaнaтa пpecтъпнocт, ĸpъcтeнa "Oĸтoпoд", която обаче не доведе до осъдителни присъди.
Meждyвpeмeннo Πeтpoв и oщe няĸoлĸo oбвиняeми ocъдиxa Бългapия в Страсбург зapaди акцията.
А през 2023 г. застрахователната компания "Лев инс" спечели на първа инстанция дело за обезщетение срещу прокуратурата и МВР за над 48 млн. лв. заради акция “Октопод”. Сумата е присъдена заради нанесени имуществени и неимуществени вреди от провалената акция, в която офиси на дружеството бяха запечатани, а техниката им иззета с аргумента, че един Петров е свързан с компанията. През февруари т.г. апелативният съд потвърди това решение и вече остава да се произнесе единствено Върховният касационен съд. Това дело, макар и с рекордно обезщетение, не е прецедент. По-рано друга фирма, също претърсена при акция "Октопод", осъди окончателно прокуратурата за 1,8 млн. лв. обезщетение.
Разследването на убийството
Близо 2 години след убийството на Алексей Петров все още няма дори заподозрян и не е особено ясно дали разследващите имат и минимален напредък. Известно е, че потърсиха помощ от ФБР за "отварянето" на телефона му. Няма никаква информация обаче дали има резултат.