Ако мултиетническа Босна бъде тласната към разпадане, това неизбежно ще даде отражение върху други нерешени конфликти в Западните Балкани като този между Сърбия и Косово, заяви днес в интервю за Ройтерс върховният представител на международната общност в Босна германецът Кристиан Шмит.

Шмит каза тази седмица, че мирното споразумение, сложило край на войната в Босна през 90-те години, е изложено на риск да бъде разрушено, ако международната общност не вземе мерки да спре сръбските сепаратисти.

Върховният представител визираше действия от страна на босненското сръбско ръководство, целящи разрушаване на ключови държавни институции на Босна и Херцеговина като обединените въоръжени сили, висшия съдебен и прокурорски съвет и данъчната администрация.

Разследват смъртта на българския военен в Босна и Херцеговина

"Дестабилизацията в този район ще засегне също въпроса за трудните отношения между Сърбия и Косово по същия или подобен начин", посочи Шмит.

"Сърбия би имала интерес от запазване на целостта на Босна и Херцеговина", изтъкна върховният представител, като добави, че пътят на Белград към членство в ЕС може да бъде сериозно засегнат от нестабилност в Босна.

На въпрос дали има реална възможност за разпадане на Босна, Шмит посочи, че няма непосредствена опасност за това. "Но ако подкопаването на Дейтънското споразумение продлъжиЕ, има риск страната да се разпадне", добави той.

Военнослужещ от българския контингент в Босна и Херцеговина е открит мъртъв

С Дейтънското мирно споразумение от 1995 г. бе сложен край на продължилата над три години война между сърби, хървати и босненски мюсюлмани. Със споразумението бяха съставени две големи автономни части на страната - Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина, и бяха създадени редица държавни институции, за да се гарантира нормалното функциониране на държавата Босна и Херцеговина.

Шмит каза, че все още се надява, че международният натиск ще насочи развитията в "разумна посока", като червена линия би било изтегляне на Република Сръбска от обединените въоръжени сили на Босна и създаване на нейна собствена армия, както бе обявил лидерът на босненските сърби Милорад Додик.

"Ако това се окаже истина, ние в международната общност ще трябва да помислим много, много, много сериозно за това как можем да вървим напред", посочи Шмит. Той отбеляза, че използване на широките му пълномощия за отстраняване на длъжностни лица и за налагане на закони ще бъде последната възможност.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук