Близо 700 млн. долара публични средства са били присвоени от държавните банки в Ирак в скандал, в който са замесени повече от 40 души, заяви антикорупционната комисия след тригодишно разследване.

Общо 926 млрд. иракски динара (697 млн. долара) са изчезнали поради "фалшифициране, присвояване, манипулиране, пране на пари и злоупотреба със служебно положение", се казва в изявление на Комисията за почтеност.

Предполагаемата измама е извършена в клон на Земеделската банка на провинция Майсан, както и в четири клона на банка Рашид в Майсан и в столицата Багдад, заяви комисията. Тя не уточни времевата рамка на престъпленията, но неин служител, който не пожела да бъде назован, заяви, че разследванията на предполагаемата незаконна дейност са започнали през 2019 г.

"Ще бъдат издадени заповеди за арест срещу 41 заподозрени в неправомерни действия във връзка с аферата", добави служителят.

Комисията заяви, че служители на банката и дори клиенти са сред замесените в скандала, който се равнява на "процес на организиран саботаж срещу националната икономика".

Корупцията засяга всички нива на иракската държава, но по-скоро средните мениджъри, отколкото висшите служители, са жертви на най-тежките кампании за борба с корупцията.

Според официални данни, публикувани миналата година, за близо две десетилетия след свалянето на диктатора Саддам Хюсеин през 2003 г. от държавната хазна са изчезнали над 400 млрд. долара.

Страната заема 157-о място от 180 държави в индекса на Transparency International за възприятие на корупцията.

Мащабните антирежимни протести в края на 2019 г. бяха подтикнати до голяма степен от гнева срещу корупцията и свързаното с нея влошаване на обществените услуги.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм