“По време на правителството „Денков-Габриел“ настойчиво ми бе предлагано да назнача за български посланик в Украйна Николай Ненчев. Категорично отказах, тъй като въпросният кандидат не притежава необходимите професионални качества и подготовка за този важен пост”.
Това се посочва в позиция на президента Румен Радев до медиите. Държавният глава призовава Министерството на външните работи стриктно да спазва процедури по определяне на ръководителите на българските посолства в чужбина като уточнява, че според Конституцията назначаването на посланици се извършва с президентски указ по предложение на Министерския съвет.
Поводът за острата позиция на президента са спекулациите за готвено назначение на Николай Ненчев за поста на посланик на България в Украйна, който е вакантен от началото на 2022 г., след началото на войната. Тогава посланик Костадин Коджабашев беше изтеглен в България.
Името на Николай Ненчев беше цитирано от председателя на Атлантическия клуб в България Соломон Паси в рамките на конференцията “75 години НАТО”.
“Вече имаме одобрен нов дипломатически български представител за Украйна, който също излиза от това министерство - бившият министър Николай Ненчев. Успех на мисията!”, обяви Паси в понеделник, цитиран от БНР.
“Вместо да предложи кандидат за посланик на България в Украйна, Министерството на външните работи реши да назначи Николай Ненчев за нов “временно управляващ” посолството ни в страната. Това е необосновано понижаване на равнището на дипломатическо представителство и грубо заобикаляне на Конституцията и установения ред за определянето на ръководители на задграничните ни мисии”, посочва Румен Радев в официалната си позиция по темата.
Ненчев заемаше поста министър на отбраната в периода 2014-2017 г. във второто правителство на ГЕРБ. Той бе изправен на съд заради сделка за двигатели за "МиГ"-29, впоследствие оправдан.
Междувременно във Facebook служебният премиер Димитър Главчев коментира казуса. Той е категоричен, че за назначаването на временно управляващ посолството не се изисква указ от президента и процедурата е спазена.
"Няма чак толкова много желаещи да отидат там за посланици. Това е формата, която съм преценил, че трябва да бъде използвана, за да има представител България на възможно най-високото ниво, което не е "извънреден и пълномощен посланик". Продължаваме да обсъждаме и кандидатури да бъде назначен такъв, който вече по Конституция трябва да бъде изпратен с указ на президента Радев, но в случая няма абсолютно никакво нарушаване на каквито и да било правила", обясни служебният премиер.