Народният представител от „Демократична България“ Мартин Димитров бе специален гост в „Денят на Дарик“, за да коментира обявения от финансовия министър Гълъб Донев Бюджет за 2026 година. Мартин Димитров говори и по други вътрешнополитически теми, както и как се справя кабинетът „Радев“.
„В Бюджет 2026 виждаме огромни проблеми и рискове. Дефицит от 5,7% е почти два пъти по-голям от прага от 3%, който важи за целия Европейския съюз. След тази бариера опасностите стават наистина сериозни. На този фон това, което предлага „Прогресивна България“ от 5,7% дефицит, е огромен риск за България и продължение на досегашната политика на ГЕРБ и „Ново начало“. За съжаление, за нас това е първа фаза от евентуален румънски или гръцки сценарий, с който се изпуска контролът над публичните финанси“, каза Мартин Димитров.
„Хората на Радев много приказваха, а сега, като допускат 5,7% дефицит – това ще вдигне инфлацията. С взимането на кредити се вдигат цените и инфлацията, едновременно с това изпускат от контрол публичните финанси. Следващата заплаха, която вече надвисва над България, е вдигане на данъците. В Румъния, като правеха популистките разходи с огромни дефицити, никой не говореше за това нещо и в един момент дойде сметката. Ние от „Демократична България“ искахме дефицитът да бъде 3%, за да бъде контролируема ситуацията, а вместо това тя сега е взривоопасна“, каза още той.
„За тези, които им е трудно да сравнят дефицита от 5,7% с нещо. Когато фалира КТБ, годишният дефицит беше 5,4%, по времето на пандемията дефицитът бе по-малък. Да допуснеш 5,7% дефицит означава лошо управление на публичните финанси. Проблемите се задълбочиха миналата година. Това е факт. Заради това имахме голям конфликт с ГЕРБ и „Новото начало“. Да си кажем честно, че „Прогресивна България“ продължава линията на ГЕРБ“, заяви Димитров.
„Над 75 000 души в България получават пенсия, бидейки на работа в държавния сектор. Те едновременно получават заплата и пенсия. Над 7000 от тях са в сектор „Сигурност“, над 5000 от тях са по Закона за държавния служител, но тази реформа е задължителна. Има сфери, в които не можем да приемем бърза трансформация, но има сфери, в които реформата може и трябва да бъде направена. Какво става с незаетите щатни бройки в държавната администрация, не чухме и дума за това от финансовия министър Гълъб Донев. Днес слушам всяка дума, която каза Гълъб Донев, тази тема явно я е забравил“, каза Мартин Димитров.
„Прогресивна България“ изглежда неподготвена за това, което ѝ се случва. Те изглеждат като едни учудени хора, които се опитват да разберат какво им се случва. Те нямат готов план за реформи. Всички автоматични механизми трябва да бъдат прекратени. Не трябва нищо да се увеличава по автоматичен способ. Може да има механизъм или формула, но те не трябва да бъдат автоматизирани. Не се прави така. ГЕРБ и „Ново начало“ направиха голяма несправедливост с увеличението на заплатите в МВР с 50% миналата година“, коментира Мартин Димитров.
„Прогресивна България“ продължава да обикаля с ненаписано домашно. Постоянно обикалят като слаб ученик с ненаписано домашно. Тези хора не са очаквали да получат цялата власт. От „Прогресивна България“ се възползваха от ситуацията, но като искаш цялата власт, то трябва да си подготвен. Не можеш да нямаш план, да вземеш цялата власт и да започне едно мъчение.“
„Бих преглътнал увеличението на винетните такси, ако е част от реформи. Хем има увеличение на винетки и тол такси, хем дефицитът продължава да се увеличава. Всичко това ще доведе до недоволство у хората, защото те не виждат нищо от обещаното. За мен това е продължение на практиките на ГЕРБ и „Ново начало“, коментира Мартин Димитров.
„Помните ли онази скандална комисия за 27 секунди? Идеята беше да не можем да стигнем до опозицията. Тогава видях поведението на ГЕРБ и „Ново начало“, които бяха с манталитета, че никой не може да ги свали и след това бяха свалени от протестите. Народът е дал пълно мнозинство на „Прогресивна България“ и те не могат да покрият очакванията. Натискът, който оказва „Демократична България“ за реформи и си мислих, че поуката от протестите ще бъде достатъчно силен стимул за „Прогресивна България“ да направят друг бюджет. Е, не – не го направиха“, заяви народният представител от „Демократична България“.
„Съмнявам се тези хора да овладеят дефицита по начина, по който са тръгнали. Когато беше управлението на Жан Виденов и имаше тежка криза – имаше безпрецедентен дефицит. Румен Радев е веднага след Жан Виденов по размер на дефицита. Тогава идва дясно правителство и тези хора не казват, че нищо не може да се прави, а за 2 години стабилизират публичните финанси и инфлацията в безпрецедентно тежка ситуация. Когато имаш воля, ситуацията е решима. Може да се реши ситуацията, ако имаш воля“, заяви Мартин Димитров пред Божидар Русев.
Вижте цялото интервю на народния представител от „Демократична България“ Мартин Димитров в „Денят на Дарик“ в прикаченото видео!
Още по темата
- Експерт: Дали фалшивото маслото е опасно, могат да кажат специалистите по здравеопазване!
- Димитров, ДБ: Румен Радев се нареди веднага след Жан Виденов по размер на дефицита!
- Димитров, ДБ: „Прогресивна България“ продължава да обикаля с ненаписано домашно!
- Димитров, ДБ: 75 000 души в България получават пенсия и са на работа в държавния сектор!