Напрежение между президента Румен Радев и премиера Димитър Главчев заради назначаването на бившия военен министър Николай Ненчев за „временно управляващ” посолството на България в Украйна.

В своя позиция държавният глава посочва, че назначаването на Ненчев грубо заобикаля разпоредбите на Конституцията и установения ред за определяне на ръководители на задграничните мисии и освен това е необосновано понижаване на равнището на дипломатическото представителство.

Поводът за острата позиция на президента са спекулациите за готвено назначение на Николай Ненчев за поста на посланик на България в Украйна, който е вакантен от началото на 2022 г., след началото на войната. Тогава посланик Костадин Коджабашев беше изтеглен в България.

Името на Николай Ненчев беше цитирано в понеделник от председателя на Атлантическия клуб в България Соломон Паси в рамките на конференцията “75 години НАТО”.

“Вече имаме одобрен нов дипломатически български представител за Украйна, който също излиза от това министерство - бившият министър Николай Ненчев. Успех на мисията!”, обяви Паси по време на форума, цитиран от БНР.

“Вместо да предложи кандидат за посланик на България в Украйна, Министерството на външните работи реши да назначи Николай Ненчев за нов “временно управляващ” посолството ни в страната. Това е необосновано понижаване на равнището на дипломатическо представителство и грубо заобикаляне на Конституцията и установения ред за определянето на ръководители на задграничните ни мисии”, посочва Румен Радев в официалната си позиция по темата.

Ненчев заемаше поста министър на отбраната в периода 2014-2017 г. във второто правителство на ГЕРБ. Той бе изправен на съд заради сделка за двигатели за "МиГ"-29, впоследствие оправдан.

Държавният глава посочва, че по време на правителството „Денков-Габриел“ настойчиво му е предлагано да назнача за български посланик в Украйна Николай Ненчев. "Категорично отказах, тъй като въпросният кандидат не притежава необходимите професионални качества и подготовка за този важен пост”, се посочва в позиция на президента по случая", казва Радев по темата.

Държавният глава призовава Министерството на външните работи стриктно да спазва процедури по определяне на ръководителите на българските посолства в чужбина.

Назначаването на Ненчев за „временно управляващ” посолството на България в Украйна е нарушение на процедурата и духа на Конституцията, допълни вицепрезидентът Илияна Йотова.

Илияна Йотова обясни, че назначаването на „временно управляващ” е необосновано понижаване на равнището на дипломатическото представителство на България.

"Аз искам да благодаря на "министър" Паси, че информира българската общественост и институции за това назначение, защото ако той не ни беше казал, ние нямаше да разберем. Идеята е била всички да бъдем поставени пред свършен факт, защото разбирам, че това назначение до дни трябва да стане реалност", обясни тя. 

"България, която е на няколкостотин километра от Украйна и всяко наше решение, позиция е знак от изключителна важност", подчерта Йотова. 

В отговор на критиките от президентството, премиерът Димитър Главчев, който днес отговаря на въпроси на граждани на живо във Facebook, уточни, че процедурата е напълно спазена, а назначаването на „временно управляващ” посланик е стандартна практика, когато не може да бъде избран извънреден и пълномощен посланик дълго време, какъвто е случаят с мисията на България в Украйна.

„Ненчев е назначен за временно управляващ. Временно управляващите посланици нямат нужда от препотвърждаване и издаване на указ от президента. Тази практика се използва на много места в посолства, в които не може да бъде назначен извънреден и пълномощен посланик. В Киев такъв не може да бъде назначен от две години. Абсолютно е спазена процедурата. Няма чак толкова много желаещи да отидат в Украйна за посланици и ги разбирам. Продължаваме да обсъждаме кандидатури за постоянен дипломат, който да бъде назначен с указ на президента”, заяви Главчев във Facebook.