След повече от 20 години, прекарани в легендарните сараи в “Росенец” и “Бояна”, почетният председател на ДПС Ахмед Доган бе изгонен от имотите си. Четвърт век на морето и в столицата обаче съхрани истории - за живота на Доган в луксозните резиденции, за гостите с ключови роли в държавата, които е приемал и света около него преди 20 години. Разказваме ви за тях от първо лице - през погледа на един от служителите в Боянския сарай на Сокола - Боряна Овчарова. 

Терен, предназначен за обучението на млади кадри в ДПС, но по-късно превърнал се в бастион на почетния председател и място за вземане на важни решения - това са т.нар “зимни сараи” в столицата.  Самият Доган заявява през 2009 г., че е “инструментът във властта, който разпределя порциите на финансирането в държавата”. Така дава заявка за огромно лично влияние на високите етажи във властта и бизнеса. Имотите, в които пребиваваше до скоро, също символизират това. Имението в “Бояна” се свързва освен с луксозен интериор и скъпи и екзотични животни, така и с никога неизяснената смърт на началника на политическия кабинет на Доган Ахмед Емин.

„Работих за Доган“: Разказ от първо лице за живота отвъд стените на Боянския сарайСнимка: Ахмед Доган и Йенал Бекир на Национална учредителна конференция на ДПС в София, 26 март 1990 г./ Уикипедия

Годината е 2003, Боряна Овчарова получава обаждане от човек, представящ се като Дюлгеров. Тя го нарича “иконом” на почетния председател. Оферира я с предложение за работа.

“Попитах го откъде има моя телефон, защото не съм кандидатствала при тях. Той отвърна, че съм препоръчана. Така и за 8 месеца не ми отговори въпросният Дюлгеров откъде има моя телефон”, разказва Овчарова

Задават му се въпроси, искат се отговори и решения

Боряна приема работата - рецепционист на резиденцията. Не взима толкова пари, колкото човек си представя, когато чуе, че ще работи за Доган. Имотът в Бояна обаче я впечатлява - не е виждала такъв до онзи момент. По онова време там живее само Доган с тогавашната си половинка Алтен. Лидерът на ДПС посрещал гости - от журналисти,  през ключови фигури в МВР до политици.

„Работих за Доган“: Разказ от първо лице за живота отвъд стените на Боянския сарайСнимка: Бойко Борисов/ архив

“Идвали са всякакви по-популярни личности. Бойко Борисов дойде с подаръци - два велосипеда за Доган и бъдещата съпруга. Когато бяха доставени бях там. Водиха разговори с Кеворк Кеворкян. Беше посещаван, той беше желан събеседник. Идват, задават му се въпроси и се искат отговори и решения. ДПС активисти от тогавашното време са отсядали там, обикновено беше събота и неделя, когато персоналът почива”, споделя бившата рецепционистка в “Бояна”. 

“Сам си косеше тревата, непрекъснато държеше да получава потвърждение, че е станало красиво”

За никого не е тайна, а и поканените наскоро да снимат сараите отвътре телевизионни екипи показаха, че обзавеждането на резиденцията е в тежък и луксозен стил. Боряна разказва също за огромна библиотека и рицарска маса в един от кабинетите. Поддръжката на двора също била стриктна.

“Сутрин сам си косеше тревата. Имаше си косачка и ливадата, на която се разхождаха пауните, държеше лично да си я поддържа. Непрекъснато държеше да получава потвърждение, че е станало красиво”, разказва още Боряна. 

Стопкадър бТВСнимка: Стопкадър bTV/ Резиденцията в “Бояна”
Стопкадър бТВСнимка: Стопкадър bTV/ Резиденцията в “Бояна”

Любезният шеф

Около 200 дни за Боряна Ахмед Доган е бил “шефа”, както са го наричали бившата рецепционистка и останалите служители. На входа чантата ѝ била проверявана, но формално. А работата неведнъж я срещала лично с началника.

“Към персонала, който се грижеше за дома му, той се отнасяше много възпитано - поздравява, никога не е пропуснал да каже добър ден, да попита как сме. Усмихнат и любезен”, обясни още Овчарова. 

„Работих за Доган“: Разказ от първо лице за живота отвъд стените на Боянския сарайСнимка: Ахмед Доган/ Архив

Сараите - символ на влияние в държавата, а днес в загубата на позиции

Доган вече не пребивава в имотите, превърнали се в последните 20 години в символ на неговото влияние в държавата, а днес в загубата на позиции. Сараите се оказаха ключови в битката между Сокола и определения неотдавна от него за “феномен” в политиката Делян Пеевски.

Снимка: БТАСнимка: Протестиращи поддръжници на Ахмед Доган пред сараите в “Бояна”/ БТА

Докъде ще стигнат прожекторите в осветяването на сараите, белязали живота на една от най-ключовите фигури на прехода? И ще видим ли истинската история на прекараните там две десетилетия? Остава и въпросът защо вратите на сараите се отвориха пред публиката точно сега – в контекста на политическата война.