На 10.04.2023 г. в РЗИ-Добрич, е проведено заседание на Областния координационен съвет (ОКС) за управление на Национален план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон 2023-2027 г., съобщават от РЗИ. Обсъдени са изпълнените дейности по Националния план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон 2018-2022 г. и са представени резултатите от проведено проучване на обемната активност на радон (ОАР) в сгради на детски градини, разположени в област Добрич. Обследването на нивата на радон на територията на областта е стартирало през месеци ноември и декември 2021 г. и е приключило през май 2022 г. Изготвени са уведомителни писма до участниците в проучването.

Броят на помещения, в детските градини, в които е извършено обследване на нивата на радон по общини на територията на област Добрич, са както следва: Балчик (71 броя), град Добрич (253 броя), Добричка (322 броя), Генерал Тошево (78 броя), Каварна (73 броя), Крушари (16 броя), Тервел (201 броя) и Шабла (28 броя). Обобщени данни са предоставени на представителите на съответните общини.

Средната концентрация на радон в детските градини е, както следва: Балчик – 279, Генерал Тошево – 235, Добричка – 207, Добрич-град – 201, Каварна – 224, Крушари – 292, Тервел – 195, Шабла – 176.

Референтното ниво за средногодишната обемна активност на радон във въздуха на жилищни и обществени сгради е 300 Bq/m3. Референтно ниво означава, че облъчването, над тази стойност изисква предприемане на евентуални действия за намаляване на обемната активност на радон.

Министерство на здравеопазването препоръчва да се предприемат действия за намаляване концентрацията на радон във въздуха на съответните помещения, когато резултатите от изпитването на радон са над 300 Bq/m3.

Намаляването на нивата на радон може да се осъществи лесно, ефективно и сравнително евтино чрез технически мерки, които се прилагат в редица държави в Европа и Америка.

Видовете мерки, които могат да се прилагат за намаляване на нивата на радон в сгради, зависят от измерените концентрации в съответната сграда и най-общо могат да бъдат следните:

  • подобряване на вентилацията, включително и по-често проветряване на помещенията, при нива на концентрацията на радон около 300-400 Bq/m3;
  • увеличаване на степента на естествен обмен на въздух, което се осигурява чрез създаване на допълнителни вентилационни отвори, разположени в по-ниските части на сградата; инсталиране на принудителна вентилация, която увеличава степента на обмен на въздуха в обитаемите пространства; уплътняване на пукнатини в основата, канали и други, при нива на концентрацията на радон над 500 Bq/m3;
  • коригиращи мерки, проектирани така, че да не се позволява навлизането на радон в сградата и монтиране на принудителна вентилация при нива на концентрацията на радон над 700 Bq/m3

В началото на месец април 2023 г. в област Добрич стартира мащабно проучване на обемна активност на радон в жилищата, свързано с изпълнение на дейности по Националния план за действие за намаляване на риска от облъчване с радон 2023-2027 г.

От гледна точка на радиационната защита радонът е доминиращ фактор при облъчването на човека от естествени източници на йонизиращи лъчения. Колкото е по-високо нивото на радон в жилището, толкова по-голям е рискът за здравето. Единственият начин да се определи концентрацията на радон във едно жилище е да се проведе измерване.

Проучването през 2023 година обхваща осемте общини в област Добрич и подлежащите към тях села. Общият брой детектори които трябва да се поставят е 935, по 1 детектор във всяко жилище, с попълване на анкетни карти от гражданите. Жилищата, в които ще се провежда проучване, се избират на произволен принцип. Провежда се разговор със собствениците за желание за участие в проучването, което е напълно безплатно.

Радонът е естествен радиоактивен благороден газ - безцветен и без мирис. Образува се от естествения разпад на урана, който се намира в почти всички видове почви. Уранът се разпада на радий, а радият се превръща в радиоактивен газ - радон. От голямо значение за отделянето на радон е концентрацията на радий в почвата. Източник на радон може да бъде неговото наличие в питейно-битовите води. По-малка част от постъпването на радон в сградите се дължи на съдържанието на радий в строителните материали. Газът радон може свободно да прониква в сградите чрез дефекти във външната обвивка на сградата и малки пукнатини.

Радонът е естествен източник на йонизиращо лъчение и има най-голям принос за вътрешното облъчване на населението на Земята. Това облъчване води до повишен риск за развитие на рак на белите дробове, като рискът е пропорционален на средната концентрация на радон и на времето на облъчване.

Световната здравна организация (СЗО) определя радона за втори по значимост фактор, предизвикващ рак на белия дроб след тютюнопушенето и фактор номер едно за хора, които никога не са пушили. Основният път на облъчване от радон и дъщерните му продукти е чрез вдишване (инхалиране).