Социалните партньори не постигнаха съгласие относно предложението на правителството за увеличение на минималната работна заплата от 1 януари 2024 година на 933 лева. В момента размерът на минималната заплата е 780 лв.
На заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество синдикатите подкрепиха предложението, а работодателските организации се обявиха против и настояха за нов механизъм за определяне на минималната работна заплата.
„Тристранката“ обсъди и промени в Кодекса на труда, касаещи по-голямата сигурност при работата от разстояние. Постигнато бе принципно съгласие, като промените включват организацията на здравословните и безопасните условия на труд, както и отчитането на работата и контрола на работното време.
Предложеният нов размер на минималната заплата е съгласно разписаната формула в Кодекса на труда. Според тази формула МРЗ се определя в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за последните 12 месеца.
Очаквано синдикати и работодателите се разделиха в мненията си.
Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата уточни, че няма да се примирят с продължаването на практиката за административно определяне на минималната работна заплата.
Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал също изрази несъгласието си с предложения текст. По думите му всяко административно сливане на минималната и средната заплата води до демотивиране на хората да повишат квалификацията си и до несправедливи пенсии на тези със среден трудов принос.
Главният икономист КНСБ Любослав Костов заяви, че това е добра стъпка, тъй като с увеличаването на минималната заплата нараства заетостта, безработицата намалява и икономическия растеж се вдига в реалното си изражение.
От КТ „Подкрепа“ добавиха, че въпреки ежегодното увеличение на минималната работна заплата през последните години, българският работник остава на последно място по възнаграждение на своя труд.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts