Ултиматум да се оттегли инвестиционното намерение за добив на газ в Добруджа дадоха на фирмата „Русгеоком БГ“ протестиращи и местни жители. Срокът е до 3 ноември в 17.00 часа. Истинска мирна революция направиха днес в Генерал Тошево граждани и земеделци на последното обществено обсъждане на бизнес идеята. Стекоха се стотици хора, много от които не успяха да влязат в залата. Още преди дискусията, от Асоциацията на българските зърнопроизводители-2006 направиха шествие с над 100 трактора, които останаха пред Общината до края на дебатите. До момента са събрани над 10 000 подписа срещу намерението.

 

Протестиращи, специалисти от Добруджанския земеделски институт и земеделци излязоха с декларации срещу идеята за добив на газ в Добруджа.

 

Представители на фирмата и експерти представиха доклада по Оценка за въздействие на околната среда за находище „Спасово“, върху което „Русгеоком БГ“ иска 35-годишна концесия за добив на газ. Бе подчертано, че става дума за конвенционален добив, без използване на забранения хидравличен удар, чрез технология на наклонен сондаж.

 

Експертите бяха атакувани с редица въпроси от местните хора, които заявиха, че са чели доклада и са добре запознати. Фирмата получи обвинения, че няма достатъчен капитал, с който да носи отговорност за бъдещи инциденти – скоро са вкарани 14 млн.лева, а се отчита, че досега са инвестирани в проучването в Рогозина 47 млн.лева. Не бяха получени категорични отговори кой ще следи опасните вещества в процеса и дозирането им, както и качеството на питейната вода в района по време на концесията и защо след като е забранено да се прониква през водоносния хоризонт, се дълбае на 5 000 метра и какво се търси там, след като конвенционалните находища на газ и нефт в миналото са се разработвали на 200 до 350 метра. Не стана ясно и как ще се възстанови хумусния слой на почвата, след приключване на инвестицията.

 

Изказани бяха съмнения, че изобщо има търговско откритие в блок „Добрич“, бяха споделени опасения, че фирмата ще изпълнява стар проект за складиране на опасни и радиоактивни отпадъци на голяма дълбочина.

Присъстващите почти не даваха възможност на експертите да отговорят, прекъсвайки ги с обвинения в лъжа, излагайки обаче и доводи срещу техните твърдения. Залата многократно се изправяше на крака, скандирайки „Добруджа“ и настоявайки от фирмата да си заминат и да забравят да добиват газ в региона.

Чуйте репортажа на Валентина Добринчева от Дарик радио Добрич