Десетки хиляди таксиметрови шофьори от цялата страна излязоха на национален протест в почти всички градове от страната. Недоволството бе породено от рязкото и голямо увеличение на застраховката „гражданска отговорност“ за автомобилите в жълто. Според застрахователите повечето ПТП-та са с участие именно на таксиметрови коли. Водачите обаче негодуват, че в повечето случаи новата стойност на застраховката ще бъде с близо 300% по-висока.
Плевен
Километрично протестно шествие от таксиметрови автомобили премина през Плевен. В него се включиха повече от 150 автомобила, а на моменти дължината му надхвърляше значително два километра. Пред Дарик шофьорът Марин Живков сподели, че от 270 лв. Вече ще трябва да плаща 1,200 лв. Според него за малките градове това е пагубно.
„Ние возим предимно стари хора и инвалиди“, подчерта той като алармира за предстоящи фалити заради промените.
Бургас
Десетки таксиметрови шофьори в Бургас се вдигнаха на протест заради повишението на задължителната застраховка гражданска отговорност. И поеха тази сутрин в протестно шествие в два лъча - от района на Морската градина в Бургас и комплекс "Меден рудник". Браншовиците блокираха за четири часа областния център. Те нарекоха случващото се „рекет“ и попитаха защо увеличението е толкова голямо.
На протест излязоха още в Пазарджик, Пловдив, Смолян, Хасково, Варна, Добрич, Дупница и др.
„Няма държава, която да сложи нещата на мястото си и да спре лобистките действия при това, което се случва“, категоричен бе Иван Иванов, който е управител на една от големите фирми за таксиметров превоз в Хасково
Пловдив
Над 1000 автомобила излязоха по улиците в Пловдивска област. Водачите се събраха пред спортната зала „Чайка“ на бул. „Копривщица“ и се насочиха към автомагистрала (АМ) „Тракия“, като преминаха през бул. „Марица юг“ – бул. „Копривщица“ - бул. „Шести септември“ - бул. „Руски“ - бул. „България“ - ул. „Васил Левски“ - бул. „Карловско шосе“.
На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути. Пловдивският участък на автомагистрала „Тракия“ на практика се затвори по време на протеста. Колони от жълти автомобили изпълниха пътното платно в посока София. Шофьорите настояват за връщането на предишната ставка на застраховката „Гражданска отговорност“. Според техните думи, увеличението на цените е резултат от картелно споразумение, което поставя под сериозен риск тяхната професия.
Протестиращите, водени от представителя на Асоциацията на таксиметровите шофьори Диян Станев, заявиха готовност да останат на магистралата, докато не получат решение в тяхна полза. „Пловдив е единственият град, където протестът е официално разрешен. Част от нас ще останат на място до постигането на положителен резултат“, каза Станев. Той подчерта, че дясната лента ще бъде оставена свободна за автомобили със специален режим на движение, а за участниците в демонстрацията е осигурена храна и вода.
В района на пътен възел Цалапица шофьорите дори си организираха импровизирани барбекюта на самата магистрала. Таксиметровите шофьори призоваха за единство и изразиха решимостта си да продължат с протестните си действия, докато не бъдат чути.
“Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента”, каза пред БТА Володя Домашенко, съпредседател на Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи (НАЗПТВ).
София
В столицата по обяд таксиметрови коли блокираха площад "Княз Александър Батенберг I" около Народното събрание, като движението бе възможно само по бул. "Дондуков". Преди това те се събраха рано сутринта пред Националния стадион "Васил Левски" и с автомобилите се отправиха на протестно шествие в три отделни лъча към сградите на институциите. По жълтите павета имаше и засилено полицейско присъствие на фона на поредното гласуване за избор на председател на НС.
Таксиметровите коли преминаха през ключови булеварди, създавайки сериозни задръствания. Колоните от таксита, придружени и охранявани от полицейски автомобили, се движеха с включени аварийни светлини и бибипкаха с клаксоните си. Шофьорите подозират картел между застрахователите, довел до внезапното драстично покачване.
Следобед няколко депутати от различни политически сили излязоха при протестиращите, но бяха освиркани.
Междувременно от КЗК обявиха, че са се самосезирали по въпроса и извършват постоянен мониторинг на сектора. Комисията за финансов надзор също започна проверка по сигнал от таксиметровия бранш, но напомни, че цените на застраховката се определят на пазарен принцип при условия на конкуренция.
Асоциацията на българските застрахователи защити позицията на застрахователните компании, обяснявайки, че всяка компания самостоятелно определя пазарното си поведение. Според тях щетите, причинени от таксита, са над 20 пъти по-чести в сравнение с обикновените автомобили. От асоциацията предупредиха, че ако премиите за по-рисковите превозни средства, каквито са такситата, не се повишат, това ще доведе до увеличаване на цените за всички автомобилисти.