Пролетта продължава да се шири сравнително хладна почти до края на април, а синоптичните модели подсказват, че това типично пролетно време ще продължи и в първата десетдневка на май. Лятото е все още далеч и вероятно сериозни жеги ще видим по-късно през следващия месец.
До края на седмицата времето остава без особена промяна, като след валежите във вторник и отчасти в сряда, от четвъртък до неделя ще има много слънце, по-малко вероятност за валежи, с една дума - хубаво време.
Мощна магнитна буря удари Земята
Прогностична карта на по-ниските от обичайните температури около четвърти май. ClimateReanalayzer
Повечето почивни дни в края на седмицата, преди първи май, който е в понеделник, се очаква да бъдат предимно слънчеви и сравнително топли, но вероятността за краткотрайни велажи се запазва главно над планинските райони на Западна България.
В понеделник е възможно в следобедните часове да видим нови превалявания на запад, като след това времето ще остане нестабилно и към 4 - 5 май ще се създадат условия за нови превалявания и понижение на максималните дневни температури.
Меркурий не е ретрограден, планетите не променят посоката си на движение и вие не сте в лош период
В следващия 10-дневен период не се очакват жеги, най-високите температури надали ще нахвърлят 25, 26 градуса и то в низините на страната. По-хладно ще остане на изток и по черноморското крайбрежие заради влиянието на студената морска вода, а и там валежите ще са по-малко.
В първата десетдневка на месец май се очертават два периода на влошаване на времето с повече валежи - това са периодът около 4 - 5 май и периодът около 9 - 10 май. Тогава центрове на ниско налягане ще дестабилизират атмосферата в района на Балканите и това ще създава условия за валежи и гръмотевична дейност, прогнозират към днеша дата синпотчините модели.
В Европа тази седмица ще има повече студ в Централна Европа заради нахлуване на студен въздух в тила на циклон разположен над Скандинавия, но пък в Испания, особено в южните и части, ще се настани ранна гореща вълна и там температурите ще надхвърлят на места и 34 градуса.
Нещо любопитно се появи в един от големите американски сайтове, които са по-скоро реалистично настроени към промените в климата и не са любители на теорията за климатични край на света.
Седмичен хороскоп: Трудности в края на седмицата за Лъвовете, нови добри навици за Стрелците
Там се появи ново приложение, което показва моментната средна температура на цялата приземна атмосфера на земята. Науката счита, че средната температура на земята е 14 градуса по Целзий, като Световната метеорологична организация изчислява, че в последните 30 години тя се е повишила до 14,87 градуса, което дава основание да се смята, че заради изхвърлянето на парникови газове приземната атмосфера се затопля.
Интересното в случая е, че данните, които показват в реално време средната температура днес, се различават от обявените данни за затопляне с билзо 1 градус над температура в прединдустриалната епоха.
Сатурн не е в Риби, вие не сте в дупка, а колегите ви в офиса не са това, което си мислят, че са
В случая се обобщават в реално време данните от 67800 метеорологични станции по целия свят, това е всъщност мрежата, която непрекъснато измерва температурата на въздуха, валежите, вятъра и другите метеорологични елементи и ги предава на големите метеорологични центрове. Тези данни са публични и сега се обработват в реално време и в реално време се изчислява средната температура на планетата.
Според тази данни в момента средната температура на земята не е 14,8 градуса, а 14,18, което е с повече от 0,6 от градуса по-малко от обявеното.
Следователно, ако се вярва на тези данни, глобалното повишение на приземната температура е далеч от обявенето от ООН и не води до извода, че идва климатичният край на света.
Всеки може да разгледа данните и да си направи извод - трябва ли, или не трябва да вярва на това.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts