Къде са бившият директор на Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев и соченият за близък до Ахмед Доган бизнесмен Румен Гайтански - Вълка? Това е въпрос, на който втори ден прокуратурата и МВР нямат отговор.
Въпреки че информация за изчезването на двамата се появи в различни медии още в сряда, когато стартира зрелищната акция на Антикорупционната комисия срещу тях, разследващите все още не са ги обявили за издирване извън страната.
Причината се оказа “сложната процедура” по издирване на потенциалните обвиняеми. Няма конкретно определен срок, в който МВР и прокуратурата ще издирват Мародиев и Гайтански на официалните им адреси, преди да ги обявяват за международно издирване, заяви пред журналисти заместник-градският прокурор на София Десислава Петрова.
Изчезнали или не: “Хора, които по принцип пътуват често”
“Оперативните действия по издирване на лица не могат да стават обществено достояние”, категорична беше Петрова. Това е поредният случай, в който ярки фигури изчезват ненадейно и непосредствено преди прокуратурата да успее да им повдигне обвинение. На журналистически въпрос може ли да се направи нещо по този проблем, Петрова отговори, че “това е тема за много широка дискусия” и че доколкото ѝ е известно “това са хора, които по принцип пътуват често в страната”.
Петрова обясни и как се е развивало разследването за отпуснатия скандален кредит от ББР на фирма на Гайтански. Досъдебно производство е било образувано през декември 2022 г. През май 2023 г. Софийската градска прокуратура го прекратява поради липса на достатъчно доказателства за извършено длъжностно престъпление. Година по-късно - януари, 2024 г. случаят е възобновен и изпратен по компетентност на Антикорупционната комисия.
Заместник-градският прокурор Деян Захариев съобщи, че по делото са събрани достатъчно доказателства за извършено “длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай”. Наблюдаващите прокурори ще повдигнат обвинения на Стоян Мавродиев - за “длъжностно присвояване”, на Румен Гайтански за “подбудителство” и на представителя на фирмата “Родуей кънстръкшън” Иван Георгиев за “помагач”. Единствено Георгиев е задържан по разследването до момента. Именно дружеството “Родуей кънстръкшън”, свързано с Гайтански, е усвоило кредита от 150 млн. лв., отпуснат през 2019 г. от ББР.
До ТЕЦ “Варна” и обратно...
Не е изключено с напредване на разследването да се повдигнат допълнителни обвинения като “пране на пари”, с оглед паричния поток на отпуснатия кредит, обясниха още от прокуратурата.
Във връзка с информацията на Антикорупционната комисия, че част от парите от кредита са послужили за плащане на заем от 30 млн. лв. на ТЕЦ “Варна”, зам.-градският прокурор заяви, че ще бъде разследван пътят на паричния поток след отпускането на кредита и ще бъде преценено дали да бъдат разпитвани собствениците на ТЕЦ-а.
Припомням, че по-рано тази седмица се появи информация, че Ахмед Доган е загубил контрола си върху няколко ключови дружества, сред които и ТЕЦ “Варна”, който преминава еднолично под контрола на досегашния съдружник на Доган и бивш транспортен министър от кабинета “Орешарски” Данаил Папазов, сочен за приближен до съпредседателя на ДПС Делян Пеевски.
По обвиненията, които прокуратурата се готви да повдигне на все още намиращите се в неизвестност Румен Гайтански и Стоян Мавродиев, законът предвижда между 10 и 20 години лишаване от свобода и конфискация на част или цялото имущество.
Внушения за тайминг и политико(-прокурорски) стремежи
Във връзка с критиките, отправени от различни политици в деня на шумно проведената акция срещу Гайтански и Мавродиев, заместник-градският прокурор Десислава Петрова заяви, че прокуратурата не се съобразявала с политическия тайминг и “натискът върху съдебната власт чрез внушения да съобразява поведението си с политическите стремежи, е политическа намеса в работата на прокуратурата”.
Изявлението на Петрова идва в отговор на критиките на лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов, който заяви, че единственото обяснение за внезапната активизация на прокуратурата по линия на известния бизнесмен по прякор “Вълка”, е предизборно чистене на имидж. “Прокуратурата удря Доган, което означава, че Пеевски, който е собственикът на прокуратурата, удря прекия си съперник”, коментира Костадинов в сряда.
Връзки между разследването срещу Мавродиев и Гайтански и вътрешнопартийната война в ДПС направиха и други политици. Според съпредседателя на “Продължаваме промяната” Кирил Петков над Гайтански доскоро е имало “чадър”, който в момента се е превърнал в “бухалка” и Мавродиев и Гайтански са в неизвестност именно заради изчезналата протекция.
Още по темата
- Обвиняеми за побой над възрастен мъж в гр. Монтана са с мерки за неотклонение „задържане под стража“
- СРП поискала имунитета на Бориславова сега заради готова експертиза
- Илхан Кючук: Правителството на Главчев е “гумен печат” в ръцете на Пеевски
- Денков: Хубаво е, че Борисов защитава Лена Бориславова, но по-добре да подпише декларацията за санитарния кордон