Кои съдии от Конституционния съд са определили изборните книжа, които да се представят при изготвяне на оценката на експертите при изборното дело за законността на вота през октомври м.г. Това е поискала да научи Софийската градска прокуратура с писмо, изпратено днес до Конституционния съд, съобщиха от най-висшия съдебен орган.

Искането е постъпило във връзка с конституционното дело, заради което КС възложи на Централната избирателна комисия (ЦИК) преизчисляване на резултатите от последния парламентарен вот, заради открити разминавания между действителния и отчетения резултат в част от проверените от Конституционния съд секции. “Информационно обслужване” АД трябваше да въведе наново данните, което би могло да доведе до разместване на мандатите в Народното събрание. 

Вчера обаче стана ясно, че “Информационно обслужване”, вместо да подаде обратно информацията към КС, е подало сигнал в прокуратурата, заради което документите не стигнаха обратно до КС. Това от своя страна предизвика безпрецедентно обръщение към нацията от председателя на КС Павлина Панова, която съобщи за възпрепятстване на работата на КС,  а днес пред БНР дори заговори за саботаж.

Снимка: Павлина Панова / БТАБТА

Конституционният съд счита за необходимо да информира, че днес, 11 март 2025 г., в 10 часа в Конституционния съд постъпи следното искане от Софийска градска прокуратура”, се посочва в краткото съобщение, публикувано на сайта на Конституционния съд с прикрепено факсимиле на писмото на прокуратурата.

Прокуратурата проверява кой в КС е определил изборните книжа, дадени на експертите

То е подписано от прокурор Виолета Марчева и освен искането за поименна проверка на съдиите, занимавали се с изборните книжа, прокурорката настоява още  да получи всички документи и жалби от политически партии; решения и  мотиви, на база на които са избрани експертите, които да работят по производството (и установили неточностите в резултатите - бел. ред.); правилата и критериите, по които експертите са работили и определяли кои бюлетини са действителни и кои не; правилата при изискване на изборните книжа от ЦИК и общинските администрации (съхранявали бюлетините на вота - бел. ред.); кои съдии от КС или експерти са определяли кои изборни книжа да се представят на експертите; писмата, с които са изискани от ЦИК и общинската администрация изборните книжа; всички приемо-предавателни и констативни протоколи, с които са получени изборните книжа; резултатът от работата на експертите - протоколи, записи от срещи и пр., както и “всички други документи, съотносими по случая”.  

ДАНС проверява случая

Единственото съобщение, което държавното обвинение оповести по случая до медиите днес бе, че Софийска градска прокуратура извършва проверка във връзка с данни за липсващи бюлетини от последните проведени избори за Народно събрание. Прокурорската преписката е образувана на 07.03.2025 г. по сигнал на „Информационно обслужване“ АД.  Както и че е възложена проверка на ДАНС по случая.