Шестима от вандалите от протеста на „Възраждане“ на 22 февруари, при който беше извършен погром върху Дома на Европа в София, както е известна сградата на Представителството на Европейската комисия и на Европейския парламент в България.

Софийската районна прокуратура е внесла обвинителен акт за хулиганство срещу шестимата, които бяха арестувани след протеста, като един от тях е непълнолетен. При атаката срещу сградата на ЕК, вратата ѝ беше запалена, а привърженици и депутати на „Възраждане“ хвърляха бомбички и я удряха с чукове.

Сред пратените на съд обаче няма депутати, а само протестиращи, които ще отговарят за това, че са хвърляли яйца с червена боя и коктейли „Молотов“ по фасадата на сградата и по охраняващите полицаи, блъскали по прозорци, чупили са и са хвърляли камъни, обясни зам.-районният прокурор на София Атанас Доцински.

Ако вината им се докаже, петима от обвиняемите могат да получат до 5 години затвор, а  максималното наказание за непълнолетния е до 2 години затвор.

След вандалските прояви в центъра на София, повече от месец в ареста стояха Димитър Щерев, Мартин Пейков, Славчо Крумов (син на депутата Славчо Крумов) и Страхил Йорданов. Пети от обвинените още тогава беше освободен срещу подписка, а непълнолетният беше поставен под надзора на инспектор от детска педагогическа стая.

В края на март от прокуратурата обясниха, че са освободили задържаните, тъй като престоят в ареста за малко повече от месец е оказал възпитателен ефект върху тях и вече няма опасност да извършат друго престъпление.

След погромите и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов поиска имунитетите на Ивайло Чорбов, Славчо Крумов, Никола Димитров и Йордан Тодоров, както и Павел Ананиев, който към онзи момент беше кандидат на „Възраждане“ за кмет на столичния район „Оборище“ . Според прокуратурата петимата също са участвали в ексцесиите, като държавното обвинение обяви, че ще иска и арести за Чорбов и Курмов, за които са събрани доказателства, че са участвали в палежи, а Чорбов, който беше сниман с чук в ръка, е блъскал полицаи.

До днес обаче парламентът така и не е свалил имунитетите на депутатите.