Какво е да направиш снимка, докато летиш със скорост 27 000 км/ч? Какво е да проектираш, да създадеш и да изпратиш в орбита сателит, който да заснема Земята? В единствената по рода си образователна програма в България, „Космически предизвикателства“ ще разбереш в детайли как се случват подобни мисии. Кандидатите трябва да са между 16 и 29 години, а крайният срок е 30 юни.

Местата са само 30. Одобрените космически кадети ще се впускат в приключение с над 250 часа лекции и работилници. Обучението се провежда от 20 юли до 20 август в село Гела, в сърцето на Родопите, на 1500 м надморска височина, с идеални условия за подобна програма. "Космически предизвикателства" има за цел да подготви следващото поколение изследователи, инженери, предприемачи и лидери, които да намерят своя кариерен път в космическия сектор.

Преобладаващо в програмата е практическото обучение, на което е посветено 75% от времето. Как работят сателитите, как се извършва наблюдението на Земята от космоса – кадетите не просто ще учат за това, а ще да създават собствени модели и прототипи по възложени проекти, които ще изпълняват в екипи. Специално за участие в програмата в България пристигат доказани лидери на науката и бизнеса от космическия сектор.

Сред лекторите тази година са бившият генерален директор на Европейската космическа агенция проф.д-р Йохан-Дитрих Вьорнер, директора на Международния институт за космическо право Кай-Уве Шрогел, политически съветник по въпросите на космоса на Европейската комисия, астронавката Амели Шоненвалд от клас 2022 на Европейската космическа агенция, избрана измежду над 22 000 кандидати и други водещи учени и лидери в сектора от Америка, Азия и Австралия.

Над 90% от завършилите програмата продължават образованието си в елитни университети в целия свят и развиват успешна кариера в космическия сектор. „Космически предизвикателства“ се провежда от 2010 година и е част от образователните инициативи на компанията „ЕндуроСат“. През нея са преминали над 500 младежи. Разходите за участниците са поемат изцяло от организаторите. Срокът за кандидатстване е 30 юни 2024.

Сайт на програмата: https://spaceedu.net/