Продължителни епизоди на нощна кашлица със задух и свирене в гърдите налагат консултация с пулмолог, защото е много вероятно да става въпрос за астма, особено когато това се случва след прекарана инфекция. За съжаление обаче пациентите невинаги идват навреме и тогава всичко опира до опита и интуицията на лекаря. Това каза в интервю за Дарик един от най-добрите специалисти по белодробни болести в България проф. Коста Костов.

В предаването „Най-добрите лекари” той посочи, че най-високата топка в лечението на тежките форми на астма е биологичната терапия и тя трябва да бъде много по-широко достъпна.

„Мнозина мислят астмата за болест на детската възраст, но това не е така. Много голяма част от астматиците развиват заболяването в зряла възраст, това може да се случи дори при 70 или 80-годишен човек,” посочи проф. Костов.

Той обясни още, че пациентът трудно може да разбере сам, че има астма.

„Това, което може да разбере, е че има нужда от преглед за доказване на състояние, което прилича на астма. Тя не е диагноза, която може да се сложи на момента. Два или три прегледа са необходими, за да може един добър лекар да бъде сигурен, че става въпрос за астма,” допълни пулмологът.

Основните симптоми се появяват най-често след настинки, чести респираторни инфекции.

„Обичайното е, че пациентите са изненадани как след някаква рестираторна инфекция в есенно-зимния сезон те дълго кашлят, дълго имат хрипове, задух, свиркане в гърдите и често тези оплаквания са нощем. Това ги кара да се обърнат към лекар, защото курсовете с антибиотици не им помагат,” каза още проф. Костов.

По отношение на биологичната терапия той посочи, че по световни данни, тя засяга между 5 и 10 процента от астматиците.

„С нея се лекуват пациенти с астма, преценени от специализирана комисия. Аз съм един от специалистите, които смятат, че биологичната терапия трябва да е по-широко достъпна. Убеден съм, че това ще се случи в близко бъдеще, защото тя е ефективна, подобрява качеството на живот, самочувствието, а много от пациентите могат да влязат в пълна клинична ремисия, когато са на това лечение.”

Като причини, способни да отключат астмата, проф. Костов посочи инфекциите и стреса.

„Стресът е много важен. Той е една от големите причини за провокиране на астматични пристъпи, затова астматиците трябва да се пазят от стрес. Много хора на изкуството имат астма, тя е болест на по-чувствителните личности. Моето лично мнение е, че астмата е болест, която засяга по-зрелите и по-интелигентните хора,” заключи специалистът.