Ракът на простата е едно от най-често срещаните злокачествени заболявания при мъжете в световен мащаб. Всяка година милиони мъже биват диагностицирани с това заболяване, като най-уязвимата група са мъже на възраст над 50 години. Въпреки сериозността на диагнозата, благодарение на напредъка в диагностичните методи и терапиите, шансовете за успешно лечение значително са се подобрили през последните години

На днешния 1 ноември, по повод Световния ден в подкрепа на мъжете с рак на простатата, УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив започва традиционната си едномесечна кампания на безплатни прегледи за ранна диагностика на заболяването. Това е част от инициативите на болницата за повишаване на информираността и насърчаване на профилактиката сред мъжете, особено тези над 50 години и тези с повишен риск от заболяването.

Кои са рисковите фактори за рака на простатата, каква е диагностиката и съвременните методи за лечение и последващо проследяване?

В рубриката на Дарик радио „Най-добрите болници и лекари“ отговорите търсим от началника на Клиниката по урология към УМБАЛ “Свети Георги” ЕАД – Пловдив проф. д-р Маджид Кадим

Завършил е специалност „Медицина“ в МУ - Пловдив през 1988 година. 

Главен асистент по урологията към МУ Пловдив.

Участник е в множество курсове и семинари в България, Австрия и Германия.

Член на Научния съвет на научно-изследователски институт по медицина към ВУАРР, отдел: „Международно сътрудничество и проект на дейност към Медицински университет -Пловдив“.

Владее английски и френски език.

За съжаление, през последните години, не само в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, се наблюдава ръст на диагностицираните случаи на рак на простатата, което се дължи на няколко причини, обясни проф. Кадим. 

Ракът на простатата в ранните стадии често протича безсимптомно, както повечето онкологични заболявания. Сред най-честите симптоми, които могат да се появят на по-късен етап, са затруднено или често нощно уриниране, слаба струя, болка в таза или костите.

Затова ранната диагностика и лечение е от съществено значение за лечението на заболяването, категоричен е специалистът.

Рисковите фактори за развитието на рак на простатата включват възрастта, фамилна обремененост, диета, богата на мазнини, и затлъстяването. Наследствените генетични мутации също могат да бъдат фактор, подчерта началникът на Клиниката по урология към УМБАЛ “Свети Георги”  – Пловдив.

Генетичната предразположеност също играе важна роля. Мъже, чиито близки роднини (баща, брат) са били диагностицирани с рак на простатата, имат повишен риск за развитие на заболяването. 

Основните методи за лечение на рак включват хирургично отстраняване на простатата, лъчетерапия, хормонална терапия и активното наблюдение при пациенти с нискорискови тумори. Простатно-специфичният антиген тест в диагностицирането и проследяването на заболяването също е задължителен, каза още специалистът.

Радиохирургията с кибернож е иновативен метод за лечение на рак на простатата, при който високодозова радиация се насочва директно към тумора с изключителна прецизност, минимизирайки увреждането на околните тъкани. В Клиниката по лъчетерапия към УМБАЛ „Свети Георги“  този метод предлага отлични резултати при пациенти с локализиран рак на простатата. Пациентите обикновено се възстановяват бързо и страничните ефекти са по-малко в сравнение с традиционните форми на лъчетерапия.

За поредна година Клиниката по урология към УМБАЛ "Свети Георги" – Пловдив обяви началото на месеца на мъжкото здраве, известен и като Movember (Мовембър), който стартира на 1 ноември и продължава до края на месеца. Movember е глобално движение, което цели да повиши осведомеността за мъжките здравословни проблеми, особено рак на простатата, тестисите и психичното здраве.
В рамките на инициативата болницата предлага безплатни профилактични прегледи за мъже над 45-годишна възраст, с цел насърчаване на редовните медицински прегледи и ранното диагностициране на рак на простатната жлеза. 

През миналата година около 250 пациенти се възползваха от безплатните прегледи, доказвайки, че подобни инициативи са от голямо значение за населението. 

Прегледите се извършват през целия ноември в болницата на бул. "Пещерско шосе" 66, кабинет № 10, етаж 1, всеки делничен ден от 8 до 12 ч. Необходимо е предварително записване на телефон 032 60 27 82, както и изследване на простатно-специфичния антиген (ПСА). По време на профилактичния преглед се извършва общ преглед на мъжкото състояние с фокус към превенцията за борба с рака на простата и ехограф. 

Тази ноемврийска кампания не само че предоставя медицинска помощ, но и е призив към мъжете да бъдат активни в грижата за своето здраве.

Но и извън този месец, ние никога не сме върнали пациент – без или с направление, категоричен е началникът на Клиниката по урология към УМБАЛ “Свети Георги” ЕАД – Пловдив проф. д-р Маджид Кадим.

Репортажът по темата можете да чуете в звуковия файл.