Онкологичните заболявания на глава, шия и гръбначен стълб представляват сериозно медицинско и социално предизвикателство. В България годишно се диагностицират около 150 такива случая само в една от водещите болници – УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив. Какви са съвременните методи за лечение, с какви трудности се сблъскват пациентите и какво бъдеще се очертава пред тези терапии? На тези въпроси отговаря в рубрика „Най-добрите болници и лекари“ – Дарик Радио доц. д-р Атанас Даварски, началник на Клиниката по неврохирургия в лечебното заведение.

Онкологичните заболявания на глава, шия и гръбнак могат да бъдат доброкачествени и злокачествени, както първични, така и вторични (метастатични).

При по-младите пациенти (до 50 години) по-често срещаме доброкачествени тумори, които имат по-добра прогноза и са по-лесни за лечение. Основната цел в тези случаи е пълното премахване на тумора, като същевременно запазим неврологичните функции на пациента“, коментира водещият специалист в областта на неврохирургията.

При възрастните пациенти обаче преобладават злокачествените заболявания, включително агресивни мозъчни тумори и метастази от други онкологични процеси. Лечението в тези случаи е комплексно и включва оперативни методи, лъчетерапия и химиотерапия.

В последните години медицината бележи сериозен напредък в хирургичното лечение на онкологичните заболявания. УМБАЛ „Свети Георги“ разполага със съвременна диагностична и хирургична апаратура, която повишава прецизността на операциите и намалява рисковете от усложнения.

Ние сме една от първите болници в страната, която разполага с интраоперативен скенер, както и с невронавигационна система, която осигурява точност при достъпа до тумора. Това намалява травматизацията на околните здрави тъкани и подобрява следоперативния резултат“, поясни доц. Даварски.

Болницата разполага и с диагностична апаратура от последно поколение, която позволява ранно откриване на заболяването и по-надеждно проследяване на пациентите след операцията.

Пациентите с онкологични заболявания не само се борят със сериозни физически предизвикателства, но често се изправят и пред финансови и социални затруднения.

Като голям спешен център, ние често лекуваме пациенти със здравноосигурителни проблеми. В такива случаи нашият отдел за социално подпомагане съдейства за уреждане на техния осигурителен статус, за да могат да получат необходимото лечение“, казва доц. Даварски.

Болницата разполага и с високотехнологичен рехабилитационен център, в който пациентите започват възстановяването си още на болничното легло, а след това продължават в специализирани клиники.

Едно от най-големите предизвикателства в онкологията са метастазите, особено тези, които засягат главния мозък и гръбначния стълб.

В последните години честотата на метастатичните тумори се увеличава. Това се дължи, от една страна, на застаряващото население, а от друга – на факта, че онкологичните пациенти живеят по-дълго благодарение на съвременните терапии. Това води до по-късна поява на разсейки, които изискват агресивен и комплексен подход“, обяснява специалистът.

В УМБАЛ „Свети Георги“ се прилага мултидисциплинарен подход, при който онкологична комисия определя най-добрия терапевтичен план за всеки пациент. Това елиминира загубата на време и забавянето на лечението.

Според доц. Даварски бъдещето на хирургичното лечение на тези заболявания е все по-механизирано и високотехнологично.

Роботизираната хирургия вече навлиза в някои области, включително в гръбначната хирургия. В световен мащаб се очаква тя да бъде интегрирана и в мозъчната хирургия. Засега в България този процес е в начален етап, но ние се стремим да не изоставаме“, допълни специалистът.

Основната цел на иновациите е да направят операциите по-малко инвазивни, да осигурят по-бързо възстановяване и по-добър контрол върху онкологичното заболяване.

Онкологичните заболявания на глава, шия и гръбнак изискват бърза диагностика, комплексно лечение и дългосрочно проследяване. В УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив се прилага пълен цикъл на онкологично лечение – от диагностика, през хирургична интервенция и лъчетерапия, до рехабилитация и социална подкрепа.

Съвременните технологии и мултидисциплинарният подход дават шанс за по-добра прогноза и качество на живот на пациентите. А бъдещето на онкохирургията е в иновациите, роботизираните системи и минимално инвазивните методи, които постепенно ще стават стандарт в медицинската практика

Цялото интервю на Искра Койчева с доц. д-р Атанас Даварски чуйте в звуковия файл.