
Лекарите в столичната педиатрична болница продължават да се грижат за 13-годишното дете, което беше диагностицирано с менингококова инфекция. Състоянието му остава тежко, а за наблюдение в същото болнично заведение е и по-малкият му брат. Друго дете от Пловдив се лекува от същото заболяване -то обаче е на 2 месеца. Вчера 11-месечно бебе почина вследствие на същата болест, като то е втората жертва на инфекцията от началото на годината. Мъж от Ямбол преди седмици също е починал от менингококова инфекция. Проблем, за който сигнализират специалисти, е това, че в аптечната мрежа липсва единият вид ваксина срещу менингококовите инфекции.
Препаратите са два, но те не са част от задължителния имунизационен календар. Какви са симптомите, какво представлява тази инфекция и как да се предпазим от нея, екипът на Дарик потърси за коментар директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Какво е най-важното, което трябва да знаем за менингококовата, обобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
"Важно е да се знае, че е много широко разпространено здравото заразоносителство и са единични случаите на заболяване, което е тежко. Но огромният процент, когато се откриват менингококи, то е в носоглътката на предимно деца, но в този огромен брой става дума за здраво заразоносителство без оплаквания, но с възможност за заразяване."
Проф. Христова поясни и кои са най-уязвимите възрастови групи към тази бактериална инфекция.
"Най-често уязвимите са децата между 5 и 15 години, а най-тежко протича при кърмачетата до 1 година. Но има случаи и при всякакви възрастови групи – предимно във възрастта между 20 и 30 години – пак при млади хора."
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести уточни, че заразяването се получава с капчиците слюнка при говор.
"Така, както знаем, както беше при Ковид – по този респираторен път и ние знаем как да се пазим от това вече, с тези противоепидемични мерки. Но освен с тях, с тези пръски, бактериите се предават и при продължителен контакт със заразено дете или заразен човек, което означава ползване на общи прибори, общи чаши, чинии. Така че това трябва да се избягва."
Тя допълни какво още може да ни помогне да се предпазим от инфекцията.
"Да се избягва целуване на децата особено, защото и това е начин за предаване и, разбира се, най-добрият начин – специфичната имунопрофилактика със съответните ваксини. В различни варианти ги има тези ваксини с различен брой групи менингококи, включени в тях, но това е най-добрата, разбира се, протекция."
Проф. Христова допълни и че има различни клинични прояви на менингококовата инфекция.
"От менингит, който е сериозен, гноен менингит с тежка клинична картина до тежък сепсис – менингококцемия, когато менингококите са в кръвта, достигат до всички вътрешни органи, променят нашата хемодинамика, т.е. променят съсирваемостта на кръвта, излив се получава и всъщност това е формата, която най-бързо се развива с едни характерни кръвоизливи, такива петна до кожата, които стигат до некроза и тук вече смъртността е висока и се развива бързо."
Характерни симптоми са висока температура, повръщане, дезориентация. На въпрос дали хората, ваксинирани срещу това заболяване, са по-защитени, Ива Христова отговори така…
"При всички случаи ваксината предпазва, въпросът е, че тя не е в задължителния календар, не се прави поголовно – тя се прави пожелание, когато родителите искат да закупят и да поставят на детето. А не се прави, защото е много рядко заболяване, спорадично. Всички случаи, които имаме – вече 8 случая, нямат епидемиологична връзка помежду си. Тоест не са се заразили едно от други, дори и две деца не са се заразили едно от друго. Тъй че става въпрос за изключително рядко заболяване."
Тя обаче уточни, че тази ваксина се поставя на деца след 2-годишна възраст.