За съжаление голям напредък от заседанието на Историческата комисия между България и Република Северна Македония (РСМ) няма. Има направена една оптимистична крачка напред, в сравнение с това, което беше предходните години. И това беше на предишната среща.
Това каза проф. Ангел Димитров, съпредседател на комисията по исторически въпроси между България и РСМ.
Наум Кайчев: Решението за Гоце Делчев е ключово за отношенията ни с РСМ
"Първото ни заседание от тази година в София съвпадна с първите два дни от агресията на Русия срещу Украйна и тогава не стана толкова ясно какво сме постигнали, но то не е толкова впечатляващо. Това беше обща позиция, до която стигнахме след няколко мъчителни години, в една препоръка как да бъде отразено времето на цар Самуил и неговата държава в учебниците на РСМ. Акцентът е върху това, че те трябва да се съобразяват с доминиращата гледна точка в световната медиевистика. Тази доминираща гледна точка съвпада с нашата българска интерпретация на това историческо време. Това обаче нищо не значи. Това е само едно предложение към правителството, а кога ще бъде приложено, никой не може да каже. Това е въпрос на едно необозримо бъдеще, може да бъдат 2-3, но и 10 години", каза проф. Димитров пред БНТ.
Станимир Илчев: Зелена светлина на Скопие за ЕС може да събори кабинета
Според него "последното заседание е охладило донякъде ентусиазма".
"Съгласие постигнахме в първия ден по отношение на богомилството, което не е чак толкова важен проблем от гледна точка на разминаванията между двете държави. Но на втория ден, когато трябваше да обсъждаме съществената тема - важния въпрос за Охридската архиепископия, се върнахме към втвърдяване на позицията от страна на нашите колеги", каза проф. Димитров.
Ковачевски доволен от отношенията с България, но македонският идентитет не подлежи на преговори
„За Охридската архиепископия, така както и за края на първото българско царство и цар Самуил, има достатъчно документи, за Охридската Архиепископия има изключително важни документи, които обясняват как и защо трябва да се организира тази църковна институция. И тук започна едно връщане към една не особена добра практика от страна на нашите колеги“, подчерта проф. Димитров и категорично заяви, че от българска страна няма никакъв политически натиск върху комисията.
Българите искат твърда позиция за РС Македония
"При рухването на комунистическата система освободената енергията не беше насочена само към бъдещето, а в известен смисъл и към миналото, за да се възстанови тази разкъсана връзка между тази интерпретация, идеологически дирижирана интерпретация от времето на комунистическия режим", припомни Ангели Димитров и подчерта, че РСМ е типичният пример, защото там все още не се е случил този критичен анализ на тази връзка между история и политика.
Излязоха резултатите от преброяването в РСМ, вижте колко са българите
"Достатъчно е да припомням, че когато там се установява комунистическата власт, там няма професионални историци, няма историческа наука. Тогава е създадена една историческа рамка, върху която се работи, но не се излиза от тази политическа рамка. Това е един изключително важен въпрос, защото в другите държави от Източния блок се случи всичко това. В демократичните общества историците може да получат реванш над политиците и може да бъдат самостоятелни и да работят критично", каза още съпредседател на комисията по исторически въпроси между България и Република Северна Македония.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- На второ четене: Финансовата комисия в НС прие временния закон за бюджета
- Областната епизоотична комисия във Враца прие мерки срещу безконтролното движение на селскостопански животни на пътя
- Правната комисия прекрати избора на Сарафов, но му разреши да остане и.ф. главен прокурор
- Без валежи на Нова година, затопля се