Саудитска Арабия насърчава повишаване на морската сигурност на корабоплаването в ключовия Персийски залив като част от процеса на приближаване към дългогодишния си съперник Иран, заяви принц Фейсал бин Фархан, външен министър на Саудитска Арабия, цитиран от Ройтерс. През март, с посредничеството на Китай, Иран и Саудитска Арабия се споразумяха да сложат край на дипломатическия разрив и да възстановят отношенията си след години на враждебност, съобщи БТА.
NYT: Рияд и Вашнгтон със секретна сделка за добива на нефт
Принц Фейсал бин Фархан подчерта значението на сътрудничеството в областта на регионалната сигурност, особено в морското корабоплаване, и насърчи сътрудничеството между всички държави в района, за да се гарантира, че няма разпространение на оръжия за масово унищожение. Принцът също сподели, че саудитският крал и престолонаследникът очакват с нетърпение посещението на иранския президент Ебрахим Раиси в Саудитска Арабия.
Враждуващите генерали в Судан се съгласиха да изпратят свои представители за преговори
Иранският външен министър Хосейн Амир Абдолахиан заяви, че сигурността е от особена важност за държавите в региона и подчерта, че Иран не свързва сигурността с милитаризма, а я възприема като широко понятие, което включва политически, културни, социални, икономически и търговски аспекти.
Прибират се първите българи, евакуирани от Судан
След като Саудитска Арабия спря отношенията си с Иран през 2016 г. след нападение на саудитското посолство в Техеран, движението на танкери през Ормузкия проток, който свързва Персийския и Оманския залив и през който преминава значителна част от световния петрол, се превърна в център на конфронтацията между Иран и САЩ, които увеличиха военното си присъствие в района през последните години.
Военна подкрепа срещу злато: Завишено присъствие на „Вагнер“ в Судан
Наблюдава се също така и опит от страна на Иран да подобри отношенията си с няколко арабски държави от Персийския залив, което оставя Израел в голяма степен самотен в опитите му да изолира Иран дипломатически. Обединените арабски емирства, които през 2020 г. станаха първата арабска държава от Персийския залив, подписала споразумение за нормализиране на отношенията с Израел, възобновиха официалните си отношения с Иран миналата година. След това се присъединиха и Бахрейн и Мароко, които също установиха връзки с Израел.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts