Прилепи имат заслуга да няма много комари в Морската градина във Варна. Става въпрос за вида Кафяво прилепче. Един такъв прилеп може да изяде около 1200 комара за час, а за цяла нощ – няколко хиляди от кръвосмучещите насекоми. Това разкри пред Дарик Ивайло Райков, главен уредник във варненския Природонаучен музей.

Няколко вида прилепи са обичайни обитатели на Приморски парк. Ако ги няма животните, които се хранят с насекоми, ще има бум на комари, изтъкна биологът.

В Морската градина се среща най-голямата пеперуда в България и Европа - Голямото нощно пауново око. В парка живеят няколко вида змии, които не са отровни. Има таралежи, костенурки и сънливци. Не се изненадвайте и ако срещнете лисица на някоя от по-тихите алеи. Сред по-интересните птици са горска ушата сова и много пойни видове, някои от които редки видове. Срещат се и няколко вида кълвачи.

„Обичайните обитатели на Морската градина са си там. Само трябва да намерим очи и уши, за да ги откриваме. Животните се чувстват добре в градината. Някои от тях са защитени видове като например сокол орко”, отбеляза Ивайло Райков.

В Морската градина има интересни представители и на флората. Може да се види японска софора – декоративен вид, който цъфти през юли и август с бледи зеленикави цветове, които в Япония са служели за получаване на жълта боя при обагрянето на копринени тъкани. Сред привнесените видове са още американски червен дъб, алтайски кедър, величествена юка, гледичия, черен орех, кипарис, цариградска леска и много други.   

Голяма част от чуждоземната екзотична растителност в парка е осигурена по настояване на Антон Новак още в края на 19-ти век. Интересни дървета и храсти са донесени от Цариград  и Средиземноморието. Най-старите дървета в Морската градина пък са на около 150 години.

Сред каква фауна и флора се разхождат варненци и гостите на града – чуйте повече в прикаченото аудио.

* Публикация по Проект на Дарик радио "Лятото е Варна 2023", финансиран от Община Варна по процедура "Конкурс за медийни проекти 2023"

Всички новини от Варна