При взрива, а не впоследствие, са загинали двамата души, открити овъглени в склада за пиротехника в Елин Пелин. Това е показала съдебно-медицинската експертиза, чието заключение е станало готово днес, съобщи окръжният прокурор на София Наталия Николова.
Телата на двамата бяха открити в неделя - в първия възможен момент, в който екипите за оглед са успели да проникнат в останките от склада. Помещенията от базата се взривиха в четвъртък вечерта. Малко след това в “Пирогов” бяха откарани двама тежко пострадали - преподавателят в Минно-геоложкия университет доц. Петър Шишков и 20-годишната му дъщеря Кристина. По-късно двамата починаха в болничното заведение - доц. Шишков от задушаване, а дъщеря му вследствие на получените при взрива 85% изгаряния.
Веднага стана ясно, че в помещенията на склада, в които денонощия наред взривовете продължаваха, има още двама души. Предполага се, че са 22-годишният син на собственика на фирмата, сотпнисвала склада - “Енигма” и 60-годишен служител. Вероятно откритите в неделя тела са на двамата.
Пред журналисти в понеделник сутринта прокурор Николова обясни, че тепърва ще бъде назначена ДНК експертиза, която ще идентифицира самоличността на откритите овъглени тела.
Прокурор Николова уточни, че вече са разпитани осем свидетеля. Предстои да дадат показания и пожарникарите, които първи са пристигнали на мястото.
До момента е огледана едва 1/8 от територията на взривените складове и още не са изследвани записи от камери, съобщи следователят от Националната следствена служба (НСлС) Иван Делчев
Пред бТВ днес говори Кирил Тодоров - мъжът, който минути след взрива е намерил ранените доц. Шишков и дъщеря му.
“Вероятно те са излезли сами от склада. Според мен доц. Шишков е помогнал на своята дъщеря, той беше подвижен”, обясни Тодоров.
Той е собственик на имот в Елин Пелин и, след като е разбрал за случилото се, веднага се е притекъл на помощ. Когато е открил след инцидента доц. Шишков е бил още подвижен, а дъщеря му - не.
“Можеше да се действа по-бързо, след като аз стигнах, мястото не беше ограничено. Аз не съм търсен да бъда разпитан”, обясни младият мъж.
Според него гара Елин Пелин е била спасена, само защото вятърът е духа в друга посока.
“Складовете и Гара Елин Пелин не се делят от абсолютно нищо. Те са едно поле, което ако тръгне да гори съвсем спокойно може да стигне до селото. Аз тръгвам с автомобил успоредно на главния път, карам през полето - пътя абсолютно с лек автомобил може да се мине. По пътя обаче нямаше никой – нямаше полиция, нямаше линейки, това предполагам беше около 7:00 ч”, казва Тодоров.
Още по темата
- Трима души са тежко ранени при взрив на газова бутилка във Врачанско
- Сутрешните новини от Пловдив, Смолян и Пазарджик на 03.10.2024 г.
- Обявиха победителите в конкурса за най-добра снимка от фестивала на фойерверките в Панагюрище
- Следобедните новини от регионите на Пловдив, Пазарджик и Смолян на 20.09.2024 г.