В рамките на съгласувателната процедура за назначаването на нови български посланици през октомври 2023 г. в президентската институция са постъпили редица мотивирани от министъра на външните работи предложения. Сред тях е и предложение за назначаването на друг кандидат за извънреден и пълномощен посланик в Украйна, като държавният глава е уважил мотивите на външния министър. Това се посочва в позиция разпространена до медиите от прессекретариата на президента. 

По време на посочени период от държавния глава е управлявал кабинетът "Денков-Габриел" с външен министър Мария Габриел от ГЕРБ-СДС.

Коментарът е в отговор на изпратените въпроси и на спекулациите, че държавният глава е причината в Украйна да не бъде назначен български посланик, поради отказа на президента да назначи на поста Николай Ненчев през лятото на 2023 г.

“Установената практика предвижда след приключване на процедурата по съгласуване, да се приеме Решение на Министерския съвет /РМС/. Тези РМС се изпращат до Администрацията на президента, което е основание за издаване на указ от държавния глава. До днес РМС за назначаването на извънреден и пълномощен посланик на България в Украйна, след съгласувателната процедура от октомври 2023 г., не е внесено в президентската институция”, се посочва още в позицията. 

След новината за назначаването на Николай Ненчев за „временно управляващ” посолството на България в Украйна президенът Румен Радев обясни, че назначаването на Ненчев грубо заобикаля разпоредбите на Конституцията и установения ред за определяне на ръководители на задграничните мисии и освен това е необосновано понижаване на равнището на дипломатическото представителство. Радев допълни още, че по време на правителството „Денков-Габриел“ настойчиво му е предлагано да назнача за български посланик в Украйна Николай Ненчев.

Във вторник бившият премиер Николай Денков обясни, че не е участвал в процедура по предлагането на Николай Ненчев за посланик в Украйна.