Президентът Румен Радев явно допусна съмнение за манипулация на резултатите от отминалите предсрочни парламентарни избори. В позиция, разпратена от прессекретариата на държавния глава, той посочва, че обявяването на официалните резултати от вота, вместо да внесе успокоение в обществото, предизвиква напрежение и буди въпроси за честността му.
Румен Радев задава четири въпроса:
“Как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции?
Използвани ли са държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй?
Впрегнат ли е бил криминалният контингент за набиране на гласове?
Коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики?”
В позицията си президентът обяви, че очаква “убедителни отговори” от служебния кабинет “Главчев”, от МВР и службите за сигурност.
“Българските граждани имат пълното право да знаят в чий интерес работят техните институции и дали някой чрез купуване на гласове, заплахи и рекет прониква в Народното събрание”, посочва в позицията си президентът. И уточнява, че не може да има нито купена, нито насилена демокрация.
“Приемем ли това за нормално, означава, че сме се отказали от самата идея за народовластие”, казва Румен Радев.
“Топката е в институциите”
Малко след думите на държавния глава и вицепрезидентът Илияна Йотова коментира изборите и продължи реториката на Радев.
Илияна Йотова/ БТА
“Въпросите, които зададе президентът, са въпросите, които си задават стотици хиляди български граждани, и топката е сега в институциите, които трябва да дадат тези отговори, както и в политическите сили, вече парламентарно представени - за това как ще започне Народното събрание, какви ще бъдат позициите и действията. Защото посегателството към изборите е и посегателство към националната сигурност и към нашето право”, смята Йотова.
Вицепрезидентът също зададе въпрос към институциите.
“От самото начало на предизборната кампания ние питаме дали институциите ще се задоволят само с това да хващат дребните разпространители на купен вот или ще се стигне до поръчителите и до тези, които се опитват да злоупотребяват с едно от най-важните ни права и това е правото на избор”, каза тя.
Йотова обаче не даде отговор на въпроса кой е политикът, който купува гласове и обясни, че чака отговори от институциите.