Преработвателите на слънчоглед не са съгласни със забраната за внос от Украйна. Такава позиция изрази пред Дарик радио председателят на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти Яни Янев. Според него за създалата се ситуация със залежите на зърно по складовете, вина имат зърнопроизводителите, защото не са използвали пазарите, които са им се предоставяли преди това. Янев изрази притеснение, че може да се стигне до блокиране на производство заради забраната за внос от Украйна в комбинация с това, че българските зърнопроизводители може да решат да не продават на сегашните пазарни цени. Той все пак успокои, че в следващите месеци не се очаква поскъпване на олиото на дребно освен ако не се повишат производствените разходи. Но дори да се случи, то това би се отразило по-късно, уточни Яни Янев.
Големият износ на зърно от Украйна разтревожи съюзниците в източната част на ЕС
Преработвателите не са против искането на земеделските производители за компенсации, ако се налага да продават под себестойност, коментира за Дарик радио председателят на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти Яни Янев.
Преработвателите обаче са против въвеждането на забраната за внос на слънчоглед от Украйна.
Според него независимо дали слънчогледът от Украйна ще влезе в България, то той ще бъде реализиран на международния пазар. По думите му производството на олио у нас е около 2 млн. тона, а около 250 000 тона са необходими за задоволяване на потреблението ни за година.
Повече от 50 зърнопроизводители и животновъди от региона на Дупница излязоха на протест
Преработвателите са провели среща с министъра на земеделието, на която са се обединили да изкупуват предимно български слънчоглед, но само при условие, че цените не са по-високи от пазарните.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts