Дигитализацията в учебните процеси навлиза с бързи темпове. Дигиталните дневници, изпратиха хартиените в историята. Въвеждането на електронните дневници доведе до много разногласия, както между учителите, така и между родителите и учениците. Решението за дигитализирането на дневниците беше взето през 2016 година. Още тогава започнаха да се разработват различни софтуерни платформи, като в момента най-използвани са Школо и АдминПлюс. Целта на замяната на хартиените дневници и бележници с дигитални такива е да улесни работата на директорите и учителите и да информира по-лесно родителите за дейностите на децата в училище.  

Снимки: Архив Дарик

Снимка: Unspalsh

От началото на 2022/2023 учебна година електронните дневници станаха задължителни за всички училища, детските градини, центровете за подкрепа на личностното развитие и други образователни институции. Преди това директорите на институциите имаха право да избират дали да въведат електронни или да продължат да използват хартиени. През 2023/2024 академична година университетите също започнаха да водят и съхраняват главната си книга в електронен вид.

Достъпно и икономично

Преди няколко дни Министерството на образованието предложи от другата година всички училища да преминат към държавната платформа за електронни дневници, като до този момент институциите имаха право да използват софтуер по свой избор, като повечето залагаха на Школо. След недоволство от страна на родители и учители за качеството на държавната платформа, предложението беше оттеглено. 

ученик

Достъпът до електронните дневници е напълно безплатна и пести хиляди средства за отпечатване на хартиени. Използването им е лесно, а информацията в тях е по-достъпна. Електронните дневници предоставят достъп на всеки ученик и родител до неговия индивидуален електронен бележник. Предимствата на този тип дневници са много. Едно от най-важните неща, които го правят изключително полезен, е това, че позволява на родителите да се информират за оценките, отсъствията и отзивите за децата си в реално време. Когато някое дете реши да пропусне учебен час, родителят веднага получава известие за това.

Известия в реално време

Информацията, която се включва в електронния дневник е: закъснения и отсъствия, текущи, срочни и годишни оценки, забележки и похвали, информация за въведена дейност за обща подкрепа, информация за събития, родителски срещи, насрочени класни и контролни работи, информация за неговия напредък по изучаваните предмети през учебната година, съобщения от преподавателите и училищното ръководство. Дава информация за децата, техните родители, личен лекар. Освен това в платформата, учителите могат да качват разработен план на темите, които са обсъждали през деня. Преди при използването на хартиени бележници и получаването на ниска оценка, повечето ученици минаваха с оправданието, че не си носят бележника. По този начин много от оценките, забележките и отсъствията не достигаха до родителите, докато сега имат достъп до всичко и лесно могат да контролират децата си и да им помагат с предметите, в които не се справят. 

БГНЕС

По-добра комуникация

Ползите за директорите и учителите от въвеждането на електронни дневници са незабавния достъп до информация, повишаване на контрола, по-добра комуникация с родителите.

Всяко дете си има свой индивидуален профил, децата и родителите имат право да виждат единствено личните си профили, като по този начин не са сравнявани с останалите. За родителите ползите също са много. По този начин те са по-свързани с учебната дейност на децата си, запознати са със задачите, които изпълняват, както и с предстоящи родителски срещи, събития и екскурзии.

Цялата информация, която се генерира в дневника, е достъпна като pdf файл и при необходимост може да се използва. 

Дарик

Като недостатък на тези дневници може да се посочи това че, за да имам достъп до тях, е необходима интернет връзка, която в някои училища не е много добра. В началото при навлизането на тази платформи в учебния процес, някои от по-възрастните преподаватели имаха притесненията, че няма да се справят с тези дневници, но вече нямат такива проблеми.