Групата на общинските съветници на „Продължаваме Промяната-Демократична България“ в града на тепетата изразява своята сериозна загриженост и недоволство от проекта за изграждане на инсталация за рециклиране на отпадъчни автомобилни гуми в пловдивския район „Южен“.

„На фона на мръсния въздух, който дишаме в Пловдив, един такъв завод, който ако работи непрекъснато ще рециклира около 20 тона гуми всекидневно, гарантирано ще има негативен ефект върху екологията на региона“, заяви зеленият общински съветник Добромира Костова.

По думите й, рециклиране на стари автомобилни гуми е от съществено значение за кръговата икономика на града, но в същото време носи своя съществен екологичен отпечатък и рискове, сред които освобождаването на вредни газове, токсични химикали, фини прахови частици и тежки метали в атмосферата.

Логични са притесненията, че почвата и водите ще се замърсят, а лесната запалимост на гумите носи реална опасност от пожари, които ще изложат на риск работниците в инсталацията, както и целия регион, пишат още в позицията си от ПП-ДБ.

Според съветниците, не е и ясно кой и как ще управлява опасния отпадък, както и как и къде ще се гарантира неговото безопасно обезвреждане или депониране.

Освен всичко това, рециклирането на гуми може да предизвика неприятен шум и силни миризми, които могат да се отразят негативно върху живеещите в съседство, особено предвид близостта на инсталацията до града и големи села в района, категорчни са от ПП-ДБ.

Затова от обединението в ОбС настояват за цялостен и отговорен подход при изграждане на подобна инсталация, за да може обществото да разбере и участва активно в решаването на важните въпроси, свързани с проекта.

„В процес на проверка сме дали са спазени всички законови процедури и изисквания. Към момента сме открили вече някои проблеми, като например неспазване на законовия срок за насрочване на обществено обсъждане“, обясни още Добромира Костова.

От ПП-ДБ припомнят, че след възражението на групата им съветници в РИОСВ през декември по казуса, беше отменено първото обществено обсъждане на проекта. Новото е насрочено за края на февруари.