Повишават пенсията за старост до 183,81 евро. Решението е взето на заседание на МС, обяви социалният министър Наталия Ефремова.
Тази пенсия се получава от хората, навършили 70 години, чийто годишен доход на член от семейството е под 30% от линията на бедност и които нямат принос в осигурителната система, предаде NOVA.
„Увеличението е равно на това, което приложихме по швейцарското правило за всички пенсии. Такъв процент увеличихме и минималните”, каза Ефремова.
Увеличението на социалната пенсия води до ръст и на други, които не са свързани с трудови пенсии – инвалидни, социални. Това води и до увеличение и на две основни добавки - за чужда помощ за хора с увреждания и за ветераните от войните, обясни Ефремова.
„По този начин на практика повишаваме доходите на над 163 000 души в най-ниския доходен сегмент на населението”, каза министърът.
Очаквайте подробности!