Увеличил се е броят на хората, които са се удавили през миналата година във водоеми у нас. През 2023-та те са 109, докато година по-рано са били под 100. Това съобщиха от Водноспасителната служба към БЧК при представяне на годишния си отчет. На фона на това обаче от удавяне са спасени близо 5 800 души през изминалата година, а водните инциденти с деца са намалели до под 10 случая, добавиха от там. 

През последните години в учебните програми е въведена водната безопасност като тема в часовете по физическо възпитание и спорт, каза Стоян Андонов – председател на Националната комисия по водно спасяване и зам.-министър в Министерството на младежта и спорта.  Той изрази надежда, че това ще намали инцидентите в следващите години и посъветва хората как да се предпазят.

"Този, който иска да бъде максимално подсигурен, е добре да отиде там, където се охранява и плажа е охраняем – има си знаци, които показват, че той е охраняем и т.н. Аз бих дал и препоръки на хората никога да не влизат сами да плуват на по-големи разстояния, да предупреждават своите близки какво се случва, да не влизат след консумация на алкохол. В България това е може би една от основните причини – влизат във водата да изтрезнеят, ама не е така, не помага много, а е доста опасно."

Проблем остават неохраняемите плажове и безнадзорните водоеми във вътрешността на страната, посочи директорът на Водноспасителната служба към БЧК Антон Налбантов.  

"Вътрешността всяка година дава повече жертви. И затова ние се стараем... Тъй като няма как на всеки канал, на всеки вир да сложим спасител, това не може да се случи поради ред други фактори. Затова искаме да дадем на населението максимално знания още от най-ранна възраст за това, когато бъдат около такива площи, защото те през лятото са привлекателни, да знаят как да се предпазят от опасности и да не се стига до инциденти с фатален край."

Във водоеми вътре в страната, през миналата година инцидентите са намалели, отчетоха още от службата за водно спасяване към БЧК.