Повече от век след откриването на гробницата на Тутанкамон, археолози в Египет разкриха ново място за вечен покой на фараон – този път на Тутмос II. Владетелят, управлявал преди около 3500 години, е бил погребан в западната част на Луксор, в прочутата Долина на царете, съобщи Би Би Си.

Разкриването на гробницата

Първоначално входът на гробницата и главният ѝ коридор са открити още през 2022 г., но именно последните разкопки потвърдиха принадлежността ѝ към Тутмос II.

Генералният секретар на Върховния съвет по антиките на Египет, д-р Мохамед Исмаил Халед, съобщи, че фрагменти от съдове в гробницата съдържат надписи, идентифициращи фараона като „починал цар“, заедно с името на съпругата му – прочутата царица Хатшепсут.

Интересното е, че останките на Тутмос II са били открити още през XIX век, но на друго място, недалеч от тази гробница. Археолозите предполагат, че тялото му е било преместено векове след разграбването на гробницата.

Архитектура и находки

Според археолозите гробницата на Тутмос II не е запазена добре, вероятно заради наводнения, настъпили скоро след смъртта му. Въпреки това, те откриват интересни детайли:

  • Коридор с под, покрит с бяла мазилка
  • Погребална камера, чието ниво на пода е с около 1,5 метра по-високо от главния коридор
  • Останки от сини надписи, жълти небесни звезди и религиозни текстове от книгата „IImydwat“, използвана в гробниците на египетските царе

Кой е Тутмос II?

Тутмос II е четвъртият фараон от Осемнадесетата династия на Египет. Историците спорят за продължителността на неговото управление – някои смятат, че е управлявал 13 години (1493 – 1479 г. пр.н.е.), докато други твърдят, че царуването му е продължило едва 3 години (около 1482 – 1479 г. пр.н.е.). Фараонът е починал на около 30-годишна възраст.

Въпреки че не е сред най-известните владетели на древен Египет, той остава в историята с потушаването на въстание в Нубия и военни походи срещу бунтовници в Леванта.

Защо това откритие е важно?

Гробницата на Тутмос II е последната от „изгубените“ царски гробници от тази епоха. Въпреки че се смята за по-малко значима от тези на неговия баща Тутмос I, сина му Тутмос III и съпругата му Хатшепсут, тя дава ценни нови сведения за периода на Осемнадесетата династия.

Според д-р Халед, това е едно от най-важните археологически открития в последните години, тъй като артефактите в гробницата допълват историята на региона и управлението на Тутмос II.